Jaunumi#digiTuvi jaunumi | JŪNIJS

#digiTuvi jaunumi | JŪNIJS

Novēlam saulainu un prieka pilnu saulgriežu laiku! Lai svētku ugunskurs iededz jaunas idejas un dod spēku turpmākajiem sasniegumiem!

Ieskaties #digiTuvi jūnija jaunumos un uzzini, kā TV apraide ir attīstījusies pēdējo 70 gadu laikā un kādas ir tās attīstības iespējas nākotnē ar 5G un DVB-T2 tehnoloģiju palīdzību.

Jaunumos lasi arī par mākoņpakalpojumiem un kolokāciju jeb statņu nomu – uzzini, kā tie atšķiras un kurš datu glabāšanas risinājums ir vispiemērotākais Tavam biznesam.

Mūsu Kiberdrošības biznesa virziena vadītājs Artūrs Filatovs skaidro, kā sagatavoties NIS2 direktīvas ieviešanai un kā tā mijiedarbojas ar ISO 27001:2022 atbilstības praksi.

Jaunumos uzzini vairāk par Platjoslas optiskā tīklu izbūvi un tā nozīmi Latvijas reģionos!

Lietotne eParaksts mobile tagad jaunā veidolā un ar papildu drošības uzlabojumiem – arī par to lasi vairāk jaunumos!

Šobrīd Latvijā televīzijas apraide tiek nodrošināta ar digitālās DVB-T tehnoloģijas palīdzību, taču pašlaik pasaulē strauji notiek pāreja jau uz otrās paaudzes DVB-T, kas nodrošina labāku attēlu, stabilāku skaņu un vairāk kanālu, izmantojot to pašu frekvenci.

Kas ir DVB-T2 un ar ko tas atšķiras no sava priekšgājēja? Un, galvenais, kādas šai tehnoloģijai ir priekšrocības?

Ivars Belte
Apraides biznesa virziena vadītājs

TV apraidei Latvijā šogad 70

No pirmās televīzijas pārraides līdz ciparu TV ieviešanai – kā Latvijā TV apraide ir attīstījusies pēdējo 70 gadu laikā un kāda ir tās nākotne?

 

Vineta Sprugaine
LVRTC Korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja

LVRTC ik gadu veic TV zemes apraides un radio apraides uztveršanas mērījumus aptuveni 100 dažādās Latvijas vietās. To darām, lai noteiktu sava sniegtā pakalpojuma kvalitāti un atbilstību ar raidorganizācijām noslēgtajiem līgumiem par apraides pakalpojumu nodrošināšanu.

Mērījumus veicām 100km garumā gar Latvijas – Baltkrievijas un Latvijas – Krievijas robežu.

Mērījumu dalībnieki varēja klātienē pārliecināties, ka Latvijas bezmaksas TV zemes apraidē esošais signāls, kā arī Latvijas Radio programmu  signāls visās vietās ir pieejams.

eParaksts mobile lietotne jaunā veidolā!

Atjauno eParaksts mobile uz tās jaunāko versija 1.30.8, kurā ieviesti papildus drošības uzlabojumi, kā arī jauns vizuāls veidols un iespēja apskatīt savu lietotāja numuru.

5G apraide nākotnē būs iespējama arī TV

5G tehnoloģija  sola pārveidot tradicionālo televīziju, piedāvājot skatītājiem nebijušu skatīšanās pieredzi ar augstu kvalitāti,  plašu savienojamību un zemu latentumu.

Kādas ir tās priekšrocības un kā tā ietekmē apraides nozari nākotnē?

Mākoņpakalpojums vai statnes noma?

Mūsdienu uzņēmējdarbības pasaule kļūst arvien vairāk datu orientēta, līdz ar to  ir būtiski stratēģiski plānot datu izmantošanu. Kā izvēlēties starp mākoņpakalpojumiem un kolokāciju,  kā tie atšķiras un var labvēlīgi ietekmēt Jūsu uzņēmuma efektivitāti un ilgtermiņa izaugsmi?

Jānis Delviņš

Jānis Delviņš
LVRTC Datu centru
biznesa virziena vadītājs

Platjoslas optiskā tīkla izmantošana iet plašumā

Pirms 12 gadiem LVRTC uzsāka īstenot Platjoslas optiskā tīkla izbūvi Latvijas reģionos. Pērn decembrī noslēdzās visi ar “vidējās jūdzes” optiskā tīkla izveidi saistītie būvniecības darbi reģionos ir noslēgušies un ekspluatācijā tika nodota 3620 km plaša optiskā tīkla trase un  459 trases  pieslēguma punkti.

Artūrs Filatovs
LVRTC Kiberaizsardzības biznesa virziena vadītājs

Kiberuzbrukumi ir kļuvuši par ikdienas realitāti, un organizācijām jābūt gatavām pieņemt šos izaicinājumus. Eiropas Savienības NIS2 (Network and Information Security v2 jeb Tīkla informācijas drošības) direktīva un ISO 27001:2022 atbilstības prakse ir divi galvenie elementi, kas palīdz ieviest augstu kiberdrošības līmeni gan Latvijā bāzētās organizācijās, gan organizācijās starptautiskā līmenī, nodrošinot vienotu un drošu vidi visām iesaistītajām pusēm. 

Kā NIS2 direktīva un ISO 27001 standarts savā starpā mijiedarbojas un kādus rīkus izmantot, lai veiksmīgi pielāgotos NIS2 prasībām?

LVRTC platjoslas optiskais tīkls Latgalē

Elektronisko sakaru operatori ir iznomājuši nedaudz vairāk kā 6680km optiskā tīkla. Šobrīd visplašāk tīklu izmanto operatori Vidzemē, kur iznomāti 2279km optiskā tīkla. Tai seko Zemgale un Kurzeme, sasniedzot 1683km un 1448km iznomāta optiskā tīkla.