JaunumiDVB-T2 tehnoloģija. Kas tā ir un kādas priekšrocības tā paver TV attīstībai

DVB-T2 tehnoloģija. Kas tā ir un kādas priekšrocības tā paver TV attīstībai

Ivars Belte
Apraides biznesa virziena vadītājs

Šobrīd Latvijā televīzijas apraide tiek nodrošināta ar digitālās DVB-T tehnoloģijas palīdzību. Visas trīs Baltijas valstis to sāka ieviest gandrīz vienlaicīgi – ap 2007. gadu, nodrošinot pāreju no analogās apraides uz jau modernāku digitālo zemes apraidi. Skatītājam tas nozīmēja ne tikai augstāku un stabilāku ekrāna kvalitāti, bet arī, atsevišķos gadījumos, televizora nomaiņu.  

Pašlaik pasaulē strauji notiek pāreja jau uz otrās paaudzes DVB-T.

Kas tas ir un ar ko atšķiras? Un, galvenais, kādas šai tehnoloģijai ir priekšrocības?

Lai gan abas tehnoloģijas – DVB-T un DVB-T2,  nodrošina TV apraidi, tām tomēr ir arī būtiskas atšķirības. 

DVB-T (Digital video broadcasting – terrestrial) ir pirmās paaudzes digitālās televīzijas standarts, kas tika ieviests Eiropā 2000. gadu sākumā. Tas aizstāja analogo apraidi, nodrošinot labāku attēla kvalitāti un skaņu, kā arī lielāku kanālu skaitu, kas bija būtisks uzlabojums un pat izrāviens, salīdzinājumā ar analogās apraides iespējām. 

DVB-T2 (Digital video broadcasting – second generation terrestrial) ir otrās paaudzes digitālās televīzijas standarts, kas tika izstrādāts, lai aizstātu DVB-T. Ņemot vērā, cik plaši un ātri attīstās satura veidošanas iespējas, otrās paaudzes tehnoloģija spēj nodrošināt labāku attēla kvalitāti, jo var apraidīt augstas izšķirtspējas (HD) un pat 4K televīzijas kanālus. 

Tāpat tehnoloģija paredz lielāku kanālu ietilpību. DVB-T2 var apraidīt vairāk kanālu nekā DVB-T, izmantojot to pašu frekvences joslu. 

DVB-T2 tehnoloģijā iespējama uzlabota kļūdu korekcija. DVB-T2 ir izturīgāks pret traucējumiem, un tas nozīmē, ka skatītājs var baudīt stabilāku attēlu un skaņu. 

DVB-T2 piedāvā arī papildus funkcijas, jo atbalsta interaktīvus pakalpojumus, piemēram, elektronisko programmu ceļvedi (EPG) un video pēc pieprasījuma. 

Lai gan DVB-T2 ir skaidrs uzvarētājs, ja salīdzinām ar pirmās paaudzes tehnoloģiju, tomēr  DVB-T2 uztvērēji un antenas ir būtiski dārgāki nekā DVB-T.  

Ja Latvijā notiktu pāreja uz šo tehnoloģiju, jāņem vērā, ka tā saistītos ar būtiskām investīcijām infrastruktūrā, kā arī to, ka iedzīvotāju televizori, kas ir vecāki par 10 gadiem, var neatbalstīt šo tehnoloģiju.  

LVRTC ir iepazinies ar tehnoloģijas specifikāciju un priekšrocībām, tostarp energoefektivitāti, tomēr šobrīd vēl pāragri runāt par tās ieviešanu Latvijā, uzsver LVRTC Apraides biznesa virziena vadītājs Ivars Belte.