Kas ir digitālās identitātes maks?
Kāpēc Latvijai nepieciešams digitālās identitātes maks un kādas funkcijas tas sniegs?
Visā Eiropā šobrīd noris mērķtiecīga virzība uz digitālo risinājumu attīstību, lai paplašinātu gan iedzīvotāju, gan uzņēmumu iespējas. Viens no nozīmīgākajiem jaunumiem ir Eiropas Savienības digitālās identitātes maks – droša un ērta lietotne, kas tuvākajā laikā būs pieejama arī Latvijā.
Kas ir digitālās identitātes maks?
Digitālās identitātes maka izstrāde notiek saskaņā ar ES Politikas programmu “Digitālās desmitgades ceļš” un eIDAS 2.0 regulu. Latvija, līdzās citām ES valstīm, izstrādās nacionāli sertificētu digitālo maku, kas būs atzīts visā Eiropā.
Maks nodrošinās iespēju glabāt un izmantot digitālos dokumentus, tādus kā pases, autovadītāja apliecības, veselības apdrošināšanas kartes, un citus dokumentus, kas nepieciešami autentifikācijai un identifikācijai. Šis rīks nodrošinās piekļuvi gan publiskā, gan privātā sektora pakalpojumiem Latvijā un pārrobežu līmenī.
Priekšrocības iedzīvotājiem un uzņēmumiem
Bieži digitālais maks tiek uztverts tikai kā identitātes apliecināšanas instruments, taču tā funkcionalitāte ir daudz plašāka.
Lietotāji varēs:
-
Veikt maksājumus starp kontiem;
-
Uzrādīt digitālo vadītāja apliecību;
-
Apstiprināt izglītības dokumentus profesionālās kvalifikācijas atzīšanai;
-
Droši autentificēties tiešsaistes platformās;
-
Piekļūt valsts un privāto sektoru pakalpojumiem bez fiziskas dokumentu uzrādīšanas.
Digitālais maks sniedz lielāku kontroli pār personas datu plūsmas pārvaldību, jo lietotāji varēs dalīties tikai ar tādiem datiem, kas nepieciešami konkrētam pakalpojumam. Tas palielina pārskatāmību un drošību, jo sensitīvi dati tiks uzglabāti vienuviet, katra paša digitālajā makā.
Drošība pirmajā vietā
Digitālās identitātes maka pamatprincips ir drošība. Neatkarīgi no tā, vai lietotājs nomā auto, atver bankas kontu vai apliecina savu vecumu tiešsaistes platformās, digitālajam makam jānodrošina augstākā līmeņa aizsardzība pret krāpniecību un datu zādzību.
Latvija aktīvi iesaistās maka izstrādē un testēšanā
Digitālo maku varēs izmantot ne tikai privātpersonas, bet arī uzņēmumi. Tā izstrādē un darbībā būs iesaistītas dažādas organizācijas – gan valsts iestādes, gan privātie pakalpojumu sniedzēji, kas nodrošinās datu apmaiņu un autentifikācijas iespējas.
Kamēr Eiropā vēl tiek plānota nacionālo digitālo maku ieviešana, Latvija jau aktīvi testē pirmos prototipus. Šobrīd norit četri ES līmeņa pilotprojekti, kuru rezultāti palīdzēs pilnveidot nacionālo maku izstrādi. Latvija piedalās NOBID konsorcijā, kurā to pārstāv LVRTC, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija, SEB banka, Rīgas Tehniskā universitāte un Ceļu satiksmes un drošības direkcija.
LVRTC ir viena no pirmajām organizācijām Latvijā, kas praktiski testē Eiropas digitālās identitātes maku, pielāgojot to vietējām vajadzībām un sniedzot atsauksmes Eiropas Komisijai par nepieciešamajiem uzlabojumiem. Šis darbs palīdzēs nodrošināt, ka gala lietotāji saņems drošu, ērtu un funkcionālu digitālo risinājumu.
Digitālās identitātes maks ir nozīmīgāks solis digitālās Eiropas attīstībā. Tas sniegs jaunas iespējas gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem, nodrošinot ērtāku un drošāku digitālo identifikāciju visā ES. Latvija ir starp pirmajām valstīm, kas jau praktiski testē šo tehnoloģiju, lai tuvākajā laikā ieviestu to ikdienas lietošanā.
Lai iesaistītos lietotnes testos, LVRTC aicina rakstīt uz e-pastu norādot, ka vēlaties izmēģināt Digitālās identitātes maka pilotlietotni. LVRTC klientu apkalpošanas speciālisti sniegs informāciju par formalitātēm, kā arī plānotajiem testa laikiem un piekļuvi lietotnei.