Par LVRTCPar mumsKorupcijas apkarošana un interešu konflikta novēršana

Korupcijas apkarošana un interešu konflikta novēršana

Korupcijas risku un interešu konflikta novēršanas pasākumi ir integrēti LVRTC risku pārvaldības sistēmā. Tie nodrošina korupcijas novēršanu un korupcijas risku un interešu konflikta iespējamības samazināšanu, lai panāktu valsts amatpersonu un darbinieku efektīvu, tiesisku, ētisku darbību Latvijas sabiedrības un LVRTC interesēs.  

Katru gadu tiek īstenoti konkrēti pretkorupcijas pasākumi saskaņā ar apstiprināto pretkorupcijas pasākumu plānu.
LVRTC ir ieviesta trauksmes celšanas sistēma.
Lai stiprinātu LVRTC darbinieku kompetenci korupcijas un interešu konflikta risku mazināšanā, darbiniekiem regulāri tiek nodrošinātas iekšējās un ārējās apmācības. 

LVRTC 2024. gadā veiktie pasākumi korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai

  • - Veikta LVRTC amatu un funkciju pārvērtēšana korupcijas un interešu konflikta risku jomā. Identificēti amati un funkcijas ar paaugstinātu korupcijas un interešu konflikta risku un definēti pasākumi šo risku mazināšanai.

    - Noorganizētas iekšējās darbinieku apmācības par korporatīvās ētikas noteikumiem, aptverot jautājumus par korupciju, interešu konfliktu, amatu savienošanu, trauksmes celšanu un korporatīvo ētiku.

  • - Veiktas regulārās lietotāju pieejas tiesību pārbaudes LVRTC informācijas sistēmās. Veikta visu aktīvās direktorijas kontu inventarizācija. Pārskatīti kontu parametri, lai proaktīvi novērstu iespējamos informācijas drošības riskus.

    - Izstrādāta un atjaunināta ikgadējās informācijas sistēmu drošības instruktāža un pārbaudes tests. LVRTC darbinieki iepazinās ar instruktāžu un izpildīja testu, lai pārbaudītu savas zināšanas.

    - Realizētas iekšējās pikšķerēšanas kampaņu simulācijas.

    - Nodrošinātas IS drošības apmācības iekšējiem uzticamības pakalpojumu sniedzēja (turpmāk - UPS) darbiniekiem un ārējiem UPS partneriem.

    - Veiktas jauno LVRTC darbinieku ievadinstruktāžas IT drošības jautājumos.

  • - Veikta kontroles pārbaude par amatpersonu un darbinieku deklarēto blakusdarbu un amatu savienošanas saskaņošanas atbilstību iekšējiem normatīvajiem aktiem.

    - Izvērtēta iespēja pievienoties biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” iniciatīvai "Nulles tolerance pret korupciju".

LVRTC 2023. gadā veiktie pasākumi korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai

  • - Veikts prioritārais audits par trauksmes celšanu, interešu konfliktu un korupcijas novēršanas sistēmu. Iekšējā audita novērtējums – uzņēmuma korupcijas un interešu konflikta un trauksmes celšanas kārtības iekšējās kontroles sistēmas darbojas, lai gan ir nepieciešami atsevišķi uzlabojumi (pietiekami efektīva).

    - Pārvērtēti korupcijas un interešu konflikta riski un apstiprināts pretkorupcijas pasākumu plāns 2024. gadam.

  • - Veikts prioritārais audits par iepirkumu veikšanas procesu. Iekšējā audita novērtējums – iepirkumu jomā (audita apjoma tvērumā) iekšējās kontroles sistēmas darbojas, lai gan ir nepieciešami atsevišķi uzlabojumi (pietiekami efektīva).

    - Lai nodrošinātu likumīgu, savlaicīgu, efektīvu, ekonomiski pamatotu un lietderīgu finanšu resursu izmantošanu un iepirkumu veikšanu atbilstoši LVRTC vajadzībām, ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības publisko iepirkumu organizēšanai, t.sk. par iepirkuma tehniskās dokumentācijas sagatavošanu, apstiprināti jauni noteikumi - Iepirkumu plānošanas un organizēšanas noteikumi. Tajos apvienoti un iestrādāti trīs LVRTC iekšējie normatīvie akti - Iepirkumu komisijas nolikums, Iepirkumu plāna izstrādes un iepirkumu organizēšanas noteikumi un Izņēmumu iepirkumu organizēšanas noteikumi, kuros tika veikti gan labojumi, gan iekļautas jaunas tiesību normas.

    - Darbiniekiem veiktas instruktāžas (sniegta informācija) par interešu konflikta jautājumiem iepirkumu organizēšanas procesā.

  • - Veikts prioritārais audits par interešu konfliktu un korupcijas novēršanas sistēmu un trauksmes celšanu. Iekšējā audita novērtējums – uzņēmuma korupcijas un interešu konflikta un trauksmes celšanas kārtības iekšējās kontroles sistēmas darbojas, lai gan ir nepieciešami atsevišķi uzlabojumi (pietiekami efektīva).

    - Atjaunoti Korporatīvās ētikas noteikumi, kuros aktualizētas ētikas, korupcijas, interešu konflikta un trauksmes celšanas jautājumi.

    - Organizētas darbinieku, t.sk. jauno darbinieku iekšējās apmācības par korporatīvās ētikas noteikumu pamatprincipiem, t.sk. par trauksmes celšanas sistēmu.

    - Iekštīklā aktualizēta informācija, kas ir viegli pieejama un uztverama visiem darbiniekiem, iekļaujot tajā  skaidrojošo un vizuālo informāciju par korupcijas, interešu konflikta novēršanas jautājumiem un trauksmes celšanas sistēmu.

    - Tāpat iekštīklā izveidota kalendārā matrica, kurā ietverti iekšējos un ārējos tiesību aktos noteikto pasākumu, procedūru veikšanas, dokumentu sagatavošanas termiņi un regularitāte par risku vadību, korupcijas un interešu konflikta novēršanas un trauksmes celšanas sistēmu.

    - Arī ārējos resursos aktualizēta informācija par korupcijas un interešu konflikta novēršanas jautājumiem un trauksmes celšanas sistēmu, kas tiek sniegta ieinteresētajām pusēm.

LVRTC 2022. gadā veiktie pasākumi korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai

  • Ar LVRTC valdes 2022. gada 14. oktobra lēmumu ir noteikti visi amati, kuriem saskaņā ar likumu “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” ir valsts amatpersonas statuss, informācija iesniegta Valsts ieņēmumu dienestam. Izstrādāta kārtība, kā darbinieki veic amatu savienošanas saskaņošanu.
  • Tiek nodrošināts atklātums un vienlīdzība iepirkuma procedūrās. Iepirkumi tiek saskaņoti ar Finanšu un administratīvā departamenta direktoru, notiek iepirkumu grupu finanšu izlietojuma uzraudzība no Biznesa kontroles daļas puses. Iepirkumu standartus apstiprina Biznesa kontroles daļas finanšu analītiķis un Finanšu un administratīvā departamenta direktors.
  • LVRTC ievēro MK noteikumus Nr. 326 un KNAB izstrādātās Vadlīnijas par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā. 2022.gadā veikts prioritārais audits “Interešu konflikta un korupcijas novēršanas iekšējās kontroles sistēma”, tai skaitā, vērtēta trauksmes celšanas sistēma. Audita rezultātā tika secināts, ka korupcijas un interešu konflikta un trauksmes celšanas kārtības iekšējās kontroles sistēmas darbojas, lai gan ir nepieciešami atsevišķi uzlabojumi (pietiekami efektīva) – konstatēti atsevišķu, specifisku kontroļu trūkumi, tomēr kopumā novērtētās kontroles ir atbilstošas, pietiekamas un efektīvas, kas ļauj sniegt pietiekamu pārliecību, ka riski tiek vadīti un institūcijas mērķis tiks sasniegts. Audita procedūras par korupcijas un interešu konflikta riska novērtēšanu iepirkumu sistēmā tiks veiktas 2023.gadā Iepirkumu sistēmas audita ietvaros.
  • LVRTC 2022. gadā tika pieņemti un apmācības novadītas 57 jaunajiem darbiniekiem. 1.darba nedēļas laikā darbinieks apgūst - Ievadapmācības par korupcijas jautājumiem. 1. darba mēneša laikā darbinieks apgūst - Korupcijas un interešu konflikta jautājumus (padziļinātais kurss). 2022. gada 17.  augustā tika organizētas apmācības “Interešu konflikta novēršana un valsts amatpersonu profesionālā ētika (valsts amatpersonām ar pieredzi valsts amatpersonas amatā vairāk nekā viens gads) 2. modulis” (vadīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs), kurās piedalījās arī valdes un padomes locekļi, savukārt 2022. gada 30. septembrī visiem LVRTC darbiniekiem tika organizētas apmācības “Interešu konflikta novēršana un valsts amatpersonu profesionālā ētika 1.modulis” par korupcijas un interešu konflikta riskiem (vadīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs)
  • LVRTC 2022. gadā nomainīja iepirkumu veikšanas pieeju no pastāvīgās iepirkumu komisijas uz katram iepirkumam atsevišķi veidotām iepirkuma komisijām, kuru sastāvs tiek noteikts atkarībā no iepirkuma priekšmeta.
  • Darbu pieņemšanu saskaņo vairāki darbinieki, apmaksu apstiprina budžeta atbildīgie. 2022. gadā paplašināta budžeta atbildīgo un citu amatu, kas saistās ar lēmumu pieņemšanu atbildība nosakot tiem valsts amatpersonu statusu - LVRTC 2022. gada 14. oktobra.
  • 2022. gadā pārskatīta un noteikta vienota kārtība iespējamo pārkāpumu ziņošanai un izskatīšanai, paredzot Ētikas komisijas pienākumus un tiesības. Veiktas izmaiņas korporatīvās ētikas noteikumos.
  • 2022.  gada 17.  augustā tika organizētas apmācības “Interešu konflikta novēršana un valsts amatpersonu profesionālā ētika (valsts amatpersonām ar pieredzi valsts amatpersonas amatā vairāk nekā viens gads) 2. modulis” (vadīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs), kurās piedalījās arī valdes un padomes locekļi, savukārt 2022. gada 30. septembrī visiem LVRTC darbiniekiem tika organizētas apmācības “Interešu konflikta novēršana un valsts amatpersonu profesionālā ētika 1. modulis” par korupcijas un interešu konflikta riskiem (vadīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs)

LVRTC 2021. gadā veiktie pasākumi korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai

  • LVRTC 2021.gadā tika pieņemti un apmācības novadītas 36 jaunajiem darbiniekiem.
    1.darba nedēļas laikā darbinieks apgūst - Ievadapmācības par korupcijas jautājumiem.
    1. darba mēneša laikā darbinieks apgūst - Korupcijas un interešu konflikta jautājumus (padziļinātais kurss)
    2021.gadā 16.aprīlī LVRTC notika divas ārējās apmācības visiem darbiniekiem par risku vadību: Risku vadība uzņēmumā un Korupcijas un interešu konflikta riski.
  • LVRTC ir noteikta un apstiprināta tiesību piešķiršanas kārtība. Notiek tās ievērošanas uzraudzība. 2021.gadā nav konstatēti drošības incidenti, kas saistīti ar šo risku.
  • Iepirkumi tiek saskaņoti ar Finanšu un administratīvā departamenta direktoru, notiek iepirkumu grupu finanšu izlietojuma uzraudzība no Biznesa kontroles daļas puses. Iepirkumu standartus apstiprina Biznesa kontroles daļas finanšu analītiķis un Finanšu un administratīvā departamenta direktors.
  • 2021.gadā tika veikti 19 auditi (9 ārējie un 10 iekšējie auditi). 2021.gadā tika veikts iekšējais audits “Risku vadība” (saskaņā ar Latvijas Republikas Ministru kabineta 25.01.2021. rīkojumu Nr. 47 ”Par kopējām valsts pārvaldē auditējamām prioritātēm 2021. gadam” un Finanšu ministrijas izstrādātām iekšējā audita un konsultācijas sniegšanas vadlīnijām), audita ziņojumā tika norādīts, ka 2021.gada korupcijas riski iekļauti uzņēmuma kopējā risku reģistrā. Audita rezultātā sniegti 13 ieteikumi, kurus ieviešot tiks pilnveidoti: risku vadības tiesiskais ietvars un metodoloģija, risku vadības process (risku analīze un novērtēšana, risku apstrāde), celta darbinieku kompetence un risku pārvaldības kultūras līmenis uzņēmumā, ieviesta ārkārtas apziņošanas sistēma, izstrādāts krīzes situācijas pārvarēšanas pasākumu plāns, kas sekmēs risku mazināšanu, procesu uzlabošanu un kopumā būtiski uzlabos iekšējās kontroles sistēmu, kā arī risku vadības procesa efektivitāti.

Informācija aktualizēta 30.06.2025.