5G apraides testi – solis pretī TV un radio apraides nākotnes tehnoloģijām
VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC) no 20. februāra līdz 24. martam īstenoja 5G TV un radio apraides tehnoloģijas testus. Testu mērķis bija pārbaudīt 5G apraides tehnoloģijas iespējas Latvijā, kā arī veicināt diskusijas par tās ieviešanas potenciālu, ieguvumiem un izaicinājumiem.
Kas ir 5G apraide?
5G apraide (5G Broadcast) ir jaunākās paaudzes mobilo sakaru tehnoloģijas atzars, kas nodrošina radio un televīzijas signālu, kā arī multimediju satura pārraidīšanu skatītājiem lielos un mazos ekrānos – viedierīcēs. Atšķirībā no zemes apraides tehnoloģijas vai, piemēram, kabeļtelevīzijas vai satelīta apraides, 5G apraide izmanto 5G tīkla ātrgaitas un zema latentuma iespējas, lai efektīvāk un ar lielāku elastību piegādātu gan TV, gan radio saturu. Iedzīvotāji jau šobrīd, izmantojot mobilo datu pakalpojumus, savās viedierīcēs var pieslēgties multimediju lietotnēm vai interneta vietnēm, tomēr, šādi skatot, piemēram, TV saturu, datu patēriņš ir liels, kā arī, lielas noslodzes gadījumos, piemēram, masu pasākumos, var būt nestabils. Pārraidot TV un radio signālu ar 5G apraides tehnoloģiju, tiek izmantoti torņos izvietoti 5G TV un radio signāla raidītāji, kas, līdzīgi kā zemes ciparu TV un FM radio apraidē, pārraida vienu un to pašu saturu plašākam lietotāju lokam. Tā iespējams būtiski samazinātu mobilo operatoru datu izmantošanu un atslogot mobilo tīklu infrastruktūru. 5G apraides tehnoloģija ir viegli integrējama ar mobilo operatoru datu tīkliem, lai lietotājam nodrošinātu atpakaļsaiti ar satura piegādātāju, tādējādi piedāvājot interaktīvu satura piegādi.
Testa laikā 5G apraides tehnoloģijā tikapārraidītas divas Latvijas Sabiedriskā medija televīzijas programmas – LTV1 un LTV7, trīs radio programmas – LR1, LR2 un LR5, kā arī izmēģināta apziņošanas funkcija – teksta paziņojumu nosūtīšana, kas lietotāju tālruņos varēja parādīties kā uznirstošs paziņojums ar skaņas signālu.
Šobrīd Eiropas tirgū ir pieejams neliels skaits tālruņu, kas atbalsta 5G apraides uztveršanu. Teorētiski populārāko viedtālruņu zīmolu jaunākie modeļi atbalsta 5G TV apraidi, tomēr, lai uztveršana būtu iespējama, tālrunim ir jādarbojas noteiktā frekvenču diapazonā, kā arī jābūt aprīkotam ar ražotāja nodrošinātām lietotnēm. Lielākoties Latvijā šāda veida viedtālruņu vēl nav.
Uztveršanas testiem tikaizmantoti LVRTC rīcībā esoši viedtālruņi ar īpaši pielāgotu programmatūru, tomēr LVRTC neizslēdz iespēju, ka atsevišķu iedzīvotāju rīcībā var būt viedierīces, kas spēj uztvert, piemēram, teksta paziņojumus un aicina iedzīvotājus, kam izdevies uztvert LVRTC pārraidītos 5G apraides testa paziņojumus, reģistrēt šo faktu interneta vietnē 5Gapraide.lv.
Signāla izplatīšanai testa laikā tiek izmantots mazas jaudas raidītājs, kas būs izvietots Rīgas radio un televīzijas tornī Zaķusalā. Tā apraides zona, saskaņā ar teorētiskajiem aprēķiniem, tiek lēsta 6-12km rādiusā ap torni.
Testu laikā paredzēts pārbaudīt ekspertu norādītās tehnoloģijas priekšrocības – straumēšanas kvalitāti, faktisko uztveršanas zonu dažādos apstākļos, kā arī signāla uztveršanas noturīgumu statiski un atrodoties kustībā.
Eksperti kā būtiskākās 5G apraides priekšrocības min uzlabotu straumēšanas kvalitāti, jo tehnoloģija piedāvā ievērojami labāku lejupielādes ātrumu un uzticamākus savienojumus, kas nodrošina augstas izšķirtspējas straumēšanu ar mazākiem pārtraukumiem.
5G TV un radio apraides tehnoloģija ļauj būtiski samazināt laika aizturi starp signāla nosūtīšanu un saņemšanu. Šis ir īpaši nozīmīgi TV tiešraidēm, sporta pasākumiem vai interaktīvām lietojumprogrammām, kur reāllaika skatīšanās kvalitāte ir noteicoša. Tāpat, izmantojot 5G apraidi, TV saturu var nevainojami piegādāt mobilajās ierīcēs, tostarp viedtālruņos, planšetdatoros un klēpjdatoros. Šī elastība nozīmē, ka cilvēki var skatīties TV, atrodoties ceļā, jebkurā vietā, kur ir 5G apraides pārklājums.
Tehnoloģiju eksperti pasaulē īpaši uzteic tehnoloģijas nodrošināto iespēju efektīvāk izmantot spektru salīdzinājumā ar vecākām apraides metodēm, turklāt 5G var atbalstīt vairāk kanālu tajā pašā joslas platumā, uzlabojot skatītāju piekļuvi saturam. Viens no būtiskākajiem satura ražotāju ieguvumiem ir 5G spēja apstrādāt lielu datu apjomu, kas paplašina arī satura interaktivitātes iespējas, ļaujot satura ražotājiem ieviest jaunus risinājumus interaktīvās TV pieredzei, piemēram, tiešraides balsošanai un paplašinātās realitātes (AR) funkcijām apraides laikā.
28.februārī tikāmies radošā darbnīcā, kurā nozares eksperti “5G apraides garāžā” darba grupās meklēja atbildes uz trīs būtiskākajiem jautājumiem:
- Vai 5G apraide var nodrošināt Latvijas informatīvajā telpā strādājošo mediju satura piegādi mazajos ekrānos tām auditorijām, kuru ikdienas paradumos nav TV skatīšanās?
- Kā 5G apraide var palīdzēt atslogot mobilos tīklus, tai pat laikā nodrošinot, ka iedzīvotāji bauda kvalitatīvu video un audio saturu?
- Kā 5G apraide izmantojama situācijās, kad mobilie tīkli nedarbojas, bet nepieciešams nodrošināt informācijas izplatīšanu iedzīvotājiem?
“Sociālās saziņas vietnes un informācijas platformas turpina uzvaras gājienu jauniešu auditorijā, tāpēc ir būtiski apzināt veidus, kā uzlabot un paplašināt satura piegādi šīm auditorijām. 5G apraidi redzam kā daudzveidīgas satura veidošanas iespēju paplašināšanu paralēlos kanālos. Ir jomas, kas interesē šauru auditoriju un mums kā sabiedriskajam medijam būtu jānodrošina arī šo interešu piepildīšana. 5G iespējas ļautu veidot paralēlus satura piegādes kanālus un sasniegt jaunu mediju auditoriju,” skaidroja Latvijas Sabiedriskā medija valdes loceklis Ingemārs Vekteris, kurš “5G apraides garāžā” vadīja darba grupu, kuras uzdevums bija analizēt mediju satura piegādes paplašināšanas iespējas, izmantojot jaunās tehnoloģijas.
“5G apraides izmantošana ļautu mazināt mobilo operatoru apkalpoto datu apjomu par vismaz 15%. Tas ir būtisks ieguvums. Plānojot attīstību ir jāņem vērā, ka iedzīvotājiem šobrīd nav pieejami viedtālruņi ar 5G apraides uztveršanas iespējām un jaunas tehnoloģijas pilnvērtīgu ieviešanu jāplāno veicot tirgus izpēti šo ierīču pieejamībā,” uzsvēra SIA Latvijas Mobilais telefons viceprezidents Ingmārs Pūķis. I.Pūķa vadītā darba grupa vērtēja datu pārraides tehnoloģisko pusi un iespējas būtiski mazināt pārraidīto datu apjomu, kas aktuāls piemēram sporta un citu pasākumu tiešraižu nodrošināšanai.
“Ir svarīgi meklēt un apzināt tehnoloģiskos risinājumus situācijām, kad iedzīvotājiem var nebūt pieejami mobilie sakari. Iedzīvotāji ir piedzīvojuši šādas situācijas rudens vētru laikā un diskomforts, ko tas rada laikmetā, kad tik pašsaprotams kā elpas vilciens ir arī klikšķi digitālajā vidē un nepārtraukta informācijas pieejamība, liek meklēt jaunus un inovatīvus informācijas piegādes veidus. 5G apraide nodrošina satura pieejamību arī situācijās, kad iedzīvotājiem nav internets. Šī funkcija ir jāanalizē un jāizvērtē tās potenciālie pielietojumi,” uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.
5G garāža
21.martā notiks 5G apraides tehnoloģijas testēšanas pasākums. Tā tiešraide interesentiem pieejama šeit.
Par 5G testiem, tehnoloģiju un priekšrocībām uzzini arī interneta vietnē www.5gapraide.lv