JaunumiJauns interneta pamats nākotnei – IPv6

Jauns interneta pamats nākotnei – IPv6

Dainis Lesnieks | LVRTC Datu pārraides biznesa virziena vadītājs

 Interneta protokols jeb IP ir neatņemama daļa no interneta kopš tā pirmsākumiem. IP adrešu sistēma tika izstrādāta 20. gadsimta 70. gados, kad internets vēl bija tikai eksperimentāls projekts, ko sauca par ARPANET. Pēc nedaudz vairāk kā 10 gadiem, tika izveidotas pirmās IPv4 versijas, kas noteica, kā ierīcēm piešķirt IP adreses. Tomēr laika gaitā kļuva skaidrs,  ka IPv4 adrešu telpa ir ierobežota un nevar nodrošināt pietiekami daudz adreses, lai apmierinātu strauji augošo interneta ierīču skaitu. Tā rezultātā tika izstrādāts IPv6 jeb Interneta Protokola 6. versija, kas risinātu šo problēmu. 

Kas ir IPv6 un kā tas atšķiras no IPv4?

IPv6 ir jaunākais Interneta Protokola standarts, kas tika izstrādāts, lai aizstātu tā priekšgājēju – IPv4. Galvenā atšķirība starp IPv6 un tā priekšgājēju ir IP adrešu garums un skaits. Kamēr IPv4 izmanto 32 bitu adresāciju, kas nodrošina aptuveni 4,3 miljardus unikālu adrešu, IPv6 piedāvā 128 bitu adresāciju, kas ļauj izveidot milzīgu 3,4 x 10^38 unikālu adrešu telpu. Šis milzīgais adrešu skaits nodrošina ievērojamu izaugsmes potenciālu, kas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā pastāvīgi pieaugošo ierīču skaitu, kas pieslēdzas internetam

2011. gadā tika reģistrēta pēdējā IPv4 adrešu piešķiršana, kas radīja nepieciešamību pēc risinājuma, kas spētu apmierināt strauji augošo pieprasījumu pēc IP adrešu resursiem. Turklāt, ņemot vērā IoT (Lietu interneta) attīstību, ir sagaidāms, ka miljardiem jaunu ierīču pievienosies globālajam tīklam, tādējādi vēl vairāk palielinot spiedienu uz pieejamo adrešu skaitu. IPv6 spēj nodrošināt ne tikai pietiekamu adrešu daudzumu, bet arī uzlabot tīkla infrastruktūras elastību un drošību.

IPv6 – risinājums IP adrešu izsīkšanai

Lai risinātu IPv4 adrešu izsīkšanas problēmu, tika izmantoti dažādi risinājumi, piemēram, tīkla adrešu translēšana jeb NAT (Network Address Translation), kas ļauj vairākām ierīcēm dalīties ar vienu publisko IP adresi. Tomēr šī pieeja rada sarežģījumus tīkla konfigurācijā un drošībā, ierobežojot tīkla paplašināšanas iespējas. IPv6 šīs problēmas atrisina, piedāvājot eksponenciāli vairāk adrešu, ļaujot katrai ierīcei piešķirt unikālu publisko IP adresi, kas vienkāršo tīkla arhitektūru un uzlabo datu plūsmu.

Papildus lielākai adrešu telpai, IPv6 piedāvā arī uzlabotu datu pārraides efektivitāti un drošību. IPv6 paketes ir optimizētas, lai nodrošinātu ātrāku un efektīvāku datu plūsmu. Automātiskās adresācijas funkcija ļauj ierīcēm pašām iegūt IP adresi, izvairoties no manuālas konfigurācijas vai nepieciešamības pēc DHCP servera. Turklāt IPv6 iekļauj interneta protokola drošību jeb IPsec kā standarta funkciju, nodrošinot datu šifrēšanu un autentifikāciju tīkla līmenī, kas ir īpaši svarīgi uzņēmumu vidē, kur drošība ir kritiski nozīmīga.

IPv6 ieviešana un tās nozīme uzņēmumiem un valsts iestādēm Latvijā

IPv6 priekšrocības ir īpaši svarīgas lielajiem uzņēmumiem, kas pārvalda plašas tīkla infrastruktūras, piemēram, interneta pakalpojumu sniedzējiem un telekomunikāciju uzņēmumiem. Šie uzņēmumi, apkalpojot miljoniem klientu un ierīču, gūst labumu no IPv6 elastības un mērogojamības, kā arī spēj vieglāk ieviest jaunās tehnoloģijas un pakalpojumus

IPv6 ieviešana un integrācija esošajās tīkla infrastruktūrās prasa rūpīgu plānošanu un pakāpenisku ieviešanu. Daudzos gadījumos organizācijām ir jāizmanto dual stack pieeja, kurā vienlaikus tiek izmantoti gan IPv4, gan IPv6, lai nodrošinātu savietojamību ar esošajām sistēmām. Nepieciešami arī tīkla aparatūras un programmatūras atjauninājumi, lai nodrošinātu pilnīgu IPv6 atbalstu

Jebkura valsts un pašvaldību institūcija, kapitālsabiedrība bez maksas var iegūt globāli maršrutējamu IPv6 adrešu apgabalu. Ministru kabineta noteikumi Nr. 681 “Pieteikšanās neatkarīgas interneta protokola sestās versijas adresei, tās saņemšanas kārtība un lokālā interneta reģistra darbības nodrošināšanas, uzturēšanas un finansēšanas kārtība” kārtību, kādā valsts un pašvaldību institūcijas var pieteikties un saņemt neatkarīgas interneta protokola sestās versijas adreses.

Latvijā valsts un pašvaldību institūcijas var bez maksas iegūt globāli maršrutējamu IPv6 adrešu apgabalu. Šo uzdevumu koordinē Satiksmes ministrija, kas deleģējusi to Latvijas Valsts radio un televīzijas centram.

Interneta Protokola 6. versijas adrešu turētājs būs valsts, kā rezultātā valsts vai pašvaldību iestāde varēs mainīt interneta pakalpojumu sniedzēju nemainot piešķirtās interneta protokola adreses. Organizācijām, kas vēlas pāriet uz IPv6, ir jāizstrādā plāns, kā integrēt IPv6 savā tīkla infrastruktūrā. Tas var ietvert tīkla jauninājumus, personāla apmācību un nepieciešamo resursu piešķiršanu, lai nodrošinātu veiksmīgu pāreju. 

Lai IPv6 kļūtu par dominējošo standartu, būs nepieciešama plašāka ieviešana un veco IPv4 sistēmu aizstāšana, tomēr ir skaidrs, ka IPv6 spēlēs izšķirošu lomu interneta attīstībā nākamajās desmitgadēs. Tas ne tikai paplašinās interneta pieejamību, bet arī uzlabos tā drošību un efektivitāti, paverot jaunus horizontus tīkla arhitektūras un lietotāju pieredzes izstrādē. 

Vēlies uzzināt vairāk? Sazinies ar mums!