#digiTuvi jaunumi | NOVEMBRIS
Šajā digiTuvi jaunumu izdevumā vairāk raugāmies nākotnē un stāstām par dažādu tehnoloģiju un risinājumu ietekmi uz uzņēmumu un nozares attīstību.
Mūsu vadošais kvantu atslēgu izplatīšanas inženieris Leo Trukšāns plašāk pastāstīs par kvantu tehnoloģiju ietekmi uz mūsu tehnoloģijām piesātināto ikdienu.
Turpinot prātot par tehnoloģiju attīstību, ieskatīsimies arī interneta attīstības prognozēs, kur izšķirošu lomu spēlēs interneta protokola IPv6 ieviešana.
Savukārt Datu centru biznesa virziena vadītājs Jānis Delviņš atklās perifērās skaitļošanas ietekmi uz datu apstrādi un to nozīmi datu centru izvēlē.
Tāpat atskatīsimies uz Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas darba gadā paveikto un atklāsim inovāciju ietekmi uz konkurētspēju un uzņēmumu attīstību.
Bet tuvojoties gada noslēguma svinīgajam noskaņojumam, priecāsimies par eParaksta pirmajos 18 gados piedzīvoto un sasniegto.
Kvantu šifrēšana
Kvantu tehnoloģijas sola radikālas pārmaiņas drošībā, un viena no svarīgākajām inovācijām ir kvantu šifrēšana. Šī tehnoloģija piedāvā nesalaužamu aizsardzību, balstoties uz kvantu fizikas principiem, kas padara to neiespējamu apiet, pat izmantojot kvantu datorus. Latvijā tiek attīstīts eksperimentāls kvantu komunikāciju tīkls, kas ļaus veidot drošākas sakaru sistēmas nākotnē. Lai saprastu, kā šī tehnoloģija var mainīt mūsu pasauli, aicinām uz sarunu VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” vadošo kvantu atslēgu izplatīšanas inženieri Leo Trukšānu.
Leo Trukšāns | LVRTC Vadošais kvantu atslēgu izplatīšanas inženieris
2025.gadā darbu uzsāks LVRTC kiberpoligons
Jau nākamajā gadā saviem klientiem varēsim piedāvāt iespēbu trenēt savas kiberprasmes drošā un mūsdienīgā vidē – LVRTC kiberpoligonā. Kāpec vajadzīgs kiberpoligons, kas to varēs izmantot un kādas prasmes tajā varēs attīstīt un stiprināt, noskaties LR Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības kibersargs Armands Mačs
Jānis Delviņš
LVRTC Datu centru
biznesa virziena vadītājs
Simtiem tūkstošu kiberuzbrukumu ik mēnesi: kā sargājam Latvijas kritisko infrastruktūru?
Mūsdienu kiberdrošības izaicinājumi pieprasa mērķtiecīgus tehnoloģiskos risinājumus un ne tikai tehniskās infrastruktūras, bet arī cilvēka faktora stiprināšanu. Konference “Kibernakts 2024”, kas norisinājās jau devīto reizi, pulcēja augsta līmeņa ekspertus, lai apspriestu risinājumus, kas var palīdzēt stiprināt valsts kritisko infrastruktūru un digitalizētās vides drošību.
Skaties “Kibernakts 2024” ierakstus, un uzzini kiberdrošības aktualitātes, tostarp:
Kādi ir kiberdrošības uzbrukumi un aizsardzības stratēģijas 2024. gadā? – LVRTC Kiberdrošības daļas vadītājs Sendijs Dzenītis sniedz pārskatu par kiberuzbrukumu pieaugumu un to apjomiem, kā mainās uzbrucēju tehnika un paņēmieni, kā pret tiem preventīvi aizsargāties;
Kā mākslīgais intelekts maina digitālo drošību? – Ministru prezidenta padomnieks Airis Rikveilis izskaidro, kā ātrā tehnoloģiskā attīstība un mākslīgā intelekta izmantošana palīdz stiprināt valsts digitālo drošību un pielāgoties jaunajiem izaicinājumiem.
Kiberdrošības izaicinājumi un risinājumi Latvijā – CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina dalās ar statistiku par pieaugošo kiberdrošības draudu apjomu, kā arī to, kā LVRTC un citi operatori ir spējuši ne tikai reaģēt, bet arī īstenot prevencijas pasākumus.
Dainis Lesnieks | LVRTC Datu pārraides biznesa virziena vadītājs
Inovācijas ir Latvijas nākotnes konkurētspējas un eksportspējas pamats
Jaunas zināšanas un inovācijas ir dzinējspēks, kas ļauj attīstīties un augt ikvienā nozarē, veidojot valsti, kur iedzīvotājiem ir pieejami mūsdienīgi pakalpojumi un risinājumi. Lai Latvijas valsts un pašvaldību uzņēmumi kļūtu par īstiem inovatoriem un uzņemtu vadošo lomu starptautiskajā tirgū, ir nepieciešams sakārtot pamatus – likumdošanu un normatīvo bāzi.
13. novembrī notikušajā Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas forumā tika apspriesta tieši šī svarīgā tēma, kā arī tas, kā mēs varam pārdot mūsu inovācijas pasaulē.
Ja vēlies uzzināt vairāk par to, kā šo mērķu sasniegšanai ir jāveido efektīva sadarbība un kādi ir nākamie soļi, skaties foruma ierakstu!
1. daļa
2. daļa
eParakstam Latvijā jau 18 gadi!
Šī gada 4.oktobrī apritēja 18 gadi kopš droša elektroniskā paraksta ieviešanas Latvijā. Kā eParaksts ir mainījies 18 gadu laikā un kas mūs sagaida nākotnē?