Ilgtspējas izaicinājumi nākamajam un turpmākajiem gadiem
Ģirts Ozols
LVRTC Valdes priekšsēdētājs
Nākamo gadu IKT nozarē turpināsim piedzīvot kā samazinās atšķirība starp reālo un virtuālo pasauli. Digitālais kļūst arvien reālistiskāks, un reālais kļūst tikpat elastīgs un pielāgojams kā digitālais. Un tas nozīmē aizvien vairāk klikšķus digitālajā vidē. Bet katrs peles klikšķis kādā interneta vietnē rada pavisam reālus CO2 izmešus. Un plaši apmeklētas mājas lapas ir iemesls simtiem un tūkstošiem izmešu kilogramu gadā.
Vēl pavisam nesen, domājot par vides saudzēšanu, pasaule domāja kā ietaupīt drukājot elektroniski sagatavotus dokumentus. Bija pat ieteikums izmantot Times new roman fontu, jo tā varot ietaupīt līdz pat 30 % no tintes patēriņa. 30 % tolaik likās būtisks apjoms, bet katrs pats sev godīgi varam atbildēt, vai šī vēlme taupīt tinti un papīru bija saistīta ar vides saudzēšanu vai kārtridža cenu. Tikai 20 gadus vēlāk mēs runājam par to, ka nevajag drukāt nemaz. Vai vēl vairāk – kā taupīt pat klikšķus.
Šis man liek domāt par to, ka pavisam neilgā laikā būtiski mainās priekšstati par to, kas ir patiess ieguvums un vērtība no inovācijām, kas ienākušas un vēl ienāks mūsu dzīvē.
Jau 2026. gadā mums un mūsu klientiem būs jāiesniedz ilgtspējas ziņojums par 2025. gadu. Šis ir brīdis katrai organizācijai godīgi izvērtēt savas ilgtermiņa un īstermiņa attiecības ar ilgtspēju. Vienlaikus šis ir brīdis, kad izvērtēt arī savas attiecības ar inovācijām, kas mums sola ilgtspējīgu attīstību.
Ilgtspējas centieni patiesi globāli maina gan IKT, gan citu nozaru profesionāļu dzīves un darba veidu.
Ilgtspēju esam pieraduši uzlūkot caur vides, ekonomikas un sabiedrības prizmu. Pirmais visciešāk saistīts ar tehnoloģijām, jo vides izmaiņas tiešā mērā ietekmējusi tieši tehnoloģiskā revolūcija, kuras ceturtajā posmā CO2 izmešu daudzums gadā pasaulē pārsniedza 25 miljardus tonnu gadā.
No vienas puses, IKT ir potenciāls veicināt ilgtspējības mērķu sasniegšanu, nodrošinot efektīvāku un videi draudzīgāku praksi dažādās nozarēs. No otras puses, IKT ierīču ražošanai un lietošanai, kā arī datu centru un tīklu enerģijas patēriņam ik dienu ir ietekme uz vidi.
Tie ir tehnoloģiju blakusprodukti:
- e-Atkritumi
- Enerģijas patēriņš, jo mākslīgais intelekts prasa būtiski jaudīgākus procesorus un arī datu centrus. Serveru enerģijas patēriņš kopš 2017. gada pasaulē ir palielinājies par 266%, bet datu centri kopumā patērē līdz pat 3% pasaules elektronerģijas. Tiek prognozēts, ka līdz 2030.gadam šis apjoms sasniegs 4%.
- Izejvielu ieguve jaunu risinājumu ražošanai
Ir skaidrs, ka bez inovācijas nav iespējama ilgtspēja. LVRTC vēsture ir inovāciju vēsture.