JaunumiJauns formāts un jauni pielietojumi

Jauns formāts un jauni pielietojumi

Aija Berga
LVRTC ePakalpojumu daļas
produktu vadītāja

Dokumentu parakstīšana vai apliecināšana ar iestādes eZīmogu ir neatņemams organizācijas digitālās transformācijas elements. Lielākoties – plaši un labi apgūts.

Kvalificēts elektroniskais paraksts korekti veidotā eDoc vai PDF formātā nodrošina dokumentu juridisko spēku un nemainīgumu laiku laikos, tāpat arī datu piederību konkrētam uzņēmumam eZīmoga gadījumā.

Attiecībā uz tehnisko izpildījumu, ir dažādi veidi, kā izveidot un glabāt elektronisko parakstu. Līdz šim esam vairāk pazinuši XAdES formātu jeb XML Advanced līmeņa elektronisko parakstu. Plašāk šī formāta elektroniski parakstītos dokumentus pazīstam nacionāli kā eDoc vai Eiropas līmenī kā ASiC-E failus. Ja tiem pievieno kvalificētu parakstu un kvalificētu laika zīmogu (laika zīmogs ar LVRTC rīkiem radītiem parakstiem un eZīmogiem tiek pievienots vienmēr), rezultātā iegūst juridiski saistošu un līdzvērtīgu pašrocīgi parakstītam dokumentu.

Otrs izplatītākais failu formāts ir PAdES jeb PDF Advanced līmeņa elektronisks paraksts. Nosaukums jau pasaka priekšā, ka PAdES – PDF formāta fails. Katram no minētajiem ir savas plusi un mīnusi, noteiktas biznesa vajadzības, kurās vienu vai otru izmantot ir ērtāk, racionālāk.

Būtiski saprast, ka šie abi iepriekš minētie dokumentu formāti ir paredzēti datņu jeb failu parakstīšanai.

Formātus elektronisko dokumentu radīšanai definē ETSI jeb Eiropas Telekomunikāciju standartu institūta standarti, tādējādi nodrošinot to, ka izmantojot ETSI definētos standartus Eiropas valstīs ir vienota pieeja un nodrošināta dokumentu savietojamība, tostarp iespējojot arī starpvalstu elektroniski parakstītu dokumentu apmaiņu.

2021. gadā ETSI ir izdevis jaunu standartu, kas nu iespējo ne tikai datņu, bet arī datu parakstīšanu, proti, JAdES jeb JSON WEB elektroniskais paraksts vai zīmogs.

Sekojot nozares tendencēm, LVRTC ir ieviesis JSON dokumentu radīšanas iespēju arī Parakstīšanas platformā, kas pēc līguma noslēgšanas, klientam ir pieejama bez maksas. Parakstīšanas platforma ir LVRTC uzturēts integrācijas risinājums, kurš sevī ietver plašu iespēju klāstu elektroniski parakstītu dokumentu radīšanai un pārvaldībai. Integrējot šo platformu savās informācijas sistēmās, uzņēmējs gūst iespēju darboties ar Eiropas Savienības prasībām atbilstošiem elektroniski parakstītiem dokumentiem savā sistēmā.

Esošiem parakstīšanās platformas klientiem jaunais JSON formāts ir jau pieejams testa vidē un aicinām to izmēģināt savos biznesa procesos, kā arī sniegt atgriezenisko saiti par uzlabojumiem un uzņēmuma papildus vajadzībām.

Savukārt, jauniem klientiem, kuri vēlas izmantot Parakstīšanās platformu, portālā eParaksts.lv ir jāizveido savs juridiskās personas profils, lietotāja sadaļā jāizvēlas sadaļa “Uzņēmumiem” un jāaizpilda pieteikuma forma. Parakstīšanās platforma, gan arī testa vide uzņēmumiem ir pieejama bez maksas.

Ar ko šis JAdES paraksts atšķiras no diviem iepriekš minētajiem?

Pirmkārt, ja ierastajos eDoc vai PDF tiek parakstītas veselas datnes, tad JSON parakstā iespējams parakstīt jebkurus datus klienta datubāzē. Pārfrāzējot, JAdES sniedz iespēju ar kvalificētiem rīkiem radīt tehnisku sistēmas parakstu un glabāt to datubāzē. Otrkārt, parakstītos datus un parakstu var glabāt izkliedēti, proti, datubāzes atsevišķās tabulās – vārdu, uzvārdu, parakstīto saturu u.c datus atsevišķi, pēc nepieciešamības tos atkal sasaistot kopā.

Pielietojuma scenāriji šim dokumenta formātam var būt daudz un dažādi, atkarībā no uzņēmuma biznesa vajadzībām un procesiem. Kā primārā mērķauditorija varētu būt uzņēmumi, kam nepieciešams:

  • ar kvalificētiem rīkiem – eParaksts mobile, eID karte vai eZīmogs – apliecināt sistēmā cirkulējošus datus,
  • veikt starpsistēmu apmaiņu ar uzticamiem un autorizētiem datiem (piemēram, centralizētai informācijas sistēmai tiek nodoti dati no daudzām saistītām iekšējām un sadarbības partneru vai klientu sistēmām),
  • apstiprināt nevis gatavu dokumentu, bet ierakstu par darbību sistēmā vai citus datus – kurš darbinieks vai klients veica darbību, atsekot, ka noteiktas funkcijas izpilda tam pilnvarota persona.

Jaunais dokumentu formāts rada iespēja ar kvalificētiem rīkiem parakstīt datus, kuriem ir būtiska darbības veicēja (parakstītāja) identitātes un laika fiksēšana. Piemēram, transakciju apstiprināšana finanšu sektorā,  fakts par atrašanos objektā un lēmuma pieņemšanu noteiktā brīdī,  sistēmā veikta lēmuma, vīzas utml. notikumu fiksācija.

LVRTC integrāciju risinājumu pakotne un tajā iekļautās funkcionalitātes paver iespēju ģenerēt inovatīvus pielietojumus, lai radītu jaunus vai pilnveidotu esošos biznesa procesus un tehnoloģiskos risinājumus.

Visi LVRTC uzturētie eParaksts produkti tiek radīti LVRTC drošā un regulāri auditētā uzticamības pakalpojumu sniedzēja infrastruktūrā un tiem tiek piemērotas stingras drošības un normatīvu prasības. Tādējādi ar vienu integrāciju klients iegūst gan ērtu darba rīku, gan stiprina savu IT sistēmu uzticamību, datu integritāti un kiberdrošību.