JaunumieParakstam jau tuvākajā laikā gaidāmi vairāki uzlabojumi!

eParakstam jau tuvākajā laikā gaidāmi vairāki uzlabojumi!

Arnis Pērkons

Arnis Pērkons | LVRTC ePakalpojumu daļas Produktu vadītājs

eParaksts mobile drošības uzlabojumi

Paplašinoties eParaksts mobile pielietojumam un lietotāju skaitam, risinājums potenciāli tiek pakļauts arvien lielākiem sociālās inženierijas uzbrukumu riskiem.
Šogad eParaksts mobile ir paplašinājis savu pielietojumu klāstu, ieviešot darījumu apstiprināšanu internetbankā, kas līdzi nes arī papildus riskus, jo arī kiberļaundari nesnauž!
Svarīgi saprast, ka, mēģinot nozagt lietotāju finanšu līdzekļus, var tikt nozagta arī lietotāju identitāte, jo eParaksts mobile šobrīd ir izmantojams visdažādākajās dzīves situācijās identitātes apliecināšanai.

Lai šos riskus mazinātu un ierobežotu,  jau gada nogalē lietotājiem būs pieejama jauna lietotnes eParaksts mobile versija. Jaunajā versijā būs iekļauta drošāka e-Identitātes un elektroniskā paraksta sertifikātu izsniegšana, ieviešot procesā jaunu funkcionalitāti – eID kartes vai pases skenēšanu, izmantojot klienta iekārtas NFC (no angļu valodas – Near field communication) tehnoloģiju.  

Tehnoloģiskās platformas migrācija

Kā tehnoloģiju laikmetā ierasts, ikdienā mēs sastopamies ar dažādākajiem atjauninājumiem – atjaunojam gan datoru programmatūru, gan viedierīču un pat televizoru operētājsistēmas. Katrai ierīcei fonā darbojas kāda tehnoloģiskā platforma vai informācijas sistēma. eParaksta tehnoloģiskajai platformai ir pienācis “update” laiks, kas ir būtisks priekšnosacījums pakalpojumu attīstībai. Pāreja uz jaunu tehnoloģisko platformu notiks 2024. gada pirmajā pusē. 

Tehnoloģiskās migrācijas laikā aptuveni 24 stundas pakalpojumi būs pilnībā nepieejami, bet pēc tam pakāpeniski tiks atjaunoti. Pēc tehnoloģiskās platformas migrācijas visiem eParaksta mobile lietotājiem būs jāatjauno eParaksta parole.  

eParaksts mobile parakstīšanās sertifikātiem tiks lietots ECC atslēgu standarts

Vienlaicīgi ar pāreju uz jauno tehnoloģisko platformu tiks veikta arī pāreja uz drošāku kriptogrāfisko atslēgu formātu – ECC, pie kuras pakāpeniskas ieviešanas eParaksta komanda strādā no 2022. gada.  Latvijā jau ir apritē eID kartes, kas atbalsta šo standartu, bet ar 2024. gada pirmo pusi pāreja uz ECC standartu notiks arī eParaksts mobile paraksta sertifikātiem.  

Lai organizācijas, kuras savos risinājumos izmanto dokumentu parakstīšanu ar eParaksts mobile, varētu notestēt un veikt nepieciešamās izmaiņas savās sistēmās, tiek gatavota PREP produkcijas vide. Tiklīdz testa vide, kurā tiks nodrošināts eParaksts mobile ECC atslēgu atbalsts, būs pieejama, informēsim klientus individuāli. 

Jauns pakalpojums – divu faktoru autentifikācija ADFS* servisā ar eParaksts mobile

ADFS (Active Directory Federation Services) ir aktīvās direktorijas federācijas serviss uz Windows Server 2019, kas klientu servisos nodrošinās divu faktoru autentifikāciju ar eParaksts mobile. Galvenais ieguvums organizācijām ir tas, ka piekļuve lietojumprogrammām un resursiem, kas atrodas dažādās partneru sistēmās un vietnēs, tiek nodrošināta ar mūsdienīgu un drošu digitālo rīku – eParaksts mobile. ADFS risinājumu plānots nodot klientiem šī gada nogalē. eParaksta komanda aicina izmēģināt jauno ADFS risinājumu un ir gatava uzklausīt ieteikumus, lai attīstītu un pilnveidotu pakalpojumu, piemēram, arī uz AZUR aktīvo direktoriju servisiem.