Jaunumi27. aprīlī notiks eParaksta tehnoloģiskās platformas migrācija

27. aprīlī notiks eParaksta tehnoloģiskās platformas migrācija

Arnis Pērkons

Arnis Pērkons | LVRTC ePakalpojumu daļas vadītājs

Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī (tehnoloģiskās migrācijas laikā) nebūs pieejama lielākā daļa eParaksta pakalpojumu. Pēc tehnoloģiskās migrācijas pabeigšanas, visiem eParaksts mobile lietotājiem savā lietotnē būs jāizveido jauna eParaksta parole.

Migrācija uz jaunu tehnoloģisko platformu tiks veikta, sekojot arvien pieaugošajiem drošības un lietojamības izaicinājumiem, kā arī, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstību eIDAS regulas prasībām un arī turpmāk attīstītu un pilnveidotu eParaksta pakalpojumu klāstu. 

Tehnoloģisko migrāciju paredzēts uzsākt 27. aprīļa pusnaktī (naktī no 26. uz 27. aprīli) un tā ilgs aptuveni diennakti. Tehnoloģiskās migrācijas laikā vairākas stundas pakalpojumi būs pilnībā nepieejami, bet pēc tam pakāpeniski tiks atjaunoti.

Pārtraukumu laikā nebūs pieejami šādi pakalpojumi:

  • nebūs iespējams apliecināt e-Identitāti un darījumus internetbankās, valsts iestādēs un pie pakalpojumu sniedzējiem, kā arī parakstīt dokumentus ar eParaksts mobile, eID un eParaksts karti;
  • nebūs pieejams portāls eParaksts.lv;
  • nedarbosies mobilās lietotnes eParaksts mobile un eParakstsLV.

Pārtraukumu laikā būs iespējams:

  • parakstīt dokumentus programmā eParakstītājs 3.0 ar eID karti. Pārliecinies, ka Tavā datorā ir programma eParakstītājs 3.0 un Tev ir eID karte un tās PIN kodi;
  • apturēt vai anulēt eID kartes sertifikātus, zvanot uz eParaksta klientu apkalpošanas tālruni – 67108787.

Svarīgi! Kas jādara pēc 27.aprīļa?

!!!eParaksts mobile lietotājiem pēc tehnoloģiskās migrācijas beigām savā lietotnē būs jāizveido jauna eParaksta parole, lai varētu parakstīt dokumentus. Iedzīvotāji tiek aicināti būt vērīgi, jo šobrīd kibernoziedznieki izmanto ikvienu iespēju, lai iegūtu personas datus. LVRTC atgādina, ka paroles nomaiņu personas veic savos viedtālruņos lietotnē eParaksts mobile, tāpēc nekur citur personas vai eParaksta piekļuves dati nav jāievada. Aicinām sekot LVRTC instrukcijām par to, kā izveidot jaunu paroli. Pamācība pieejama šeit.

eID kartes lietotājiem pēc sistēmu migrācijas nekādas darbība nav jāveic un karti varēs izmantot tāpat kā līdz šim.

Kas jāņem vērā organizācijām?

Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksts mobile parakstīšanās sertifikātiem tiks lietots ECC atslēgu standarts. Organizācijām, kas savās sistēmās ir integrējušas dokumentu parakstīšanu ar eParaksts mobile, nepieciešams pārliecināties, ka informācijas sistēmās tiek atbalstīts ECC atslēgu formāts un, ja nepieciešams, veikt izmaiņas, lai nodrošinātu atbalstu jaunajam atslēgu algoritmam.