Konservatīvs kā kompliments – jaudīga un mūsdienīga klasiskā infrastruktūra
Jānis Delviņš
LVRTC Datu centru
biznesa virziena vadītājs
Digitālajā laikmetā gan privāti, gan korporatīvā vidē ik uz soļa saskaramies ar iespējām izmēģināt jaunus tehnoloģiskus risinājumus un inovācijas.
Kā saprast, vai jaunais ir labāks vai tikai citādāks? Kam uzticēties, veicot izpēti un, galu galā, kuru izvēlēties par savu pakalpojumu sniedzēju?
Viena no jomām, kas pēdējo piecgadi izaicina lietotājus ar jauninājumiem, ir datu centri. Lielākoties uzņēmumi vairs nevar atļauties glabāt savus datus “drošā vietā birojā”. Datu pazušanas vai noplūšanas risks un ar to saistītās reputācijas un finanšu sekas ir pietiekami nopietnas, lai vairs neuzdotu jautājumu – “kāpēc datu centrs”, bet gan “kāds datu centrs”?
Mūsdienās klasiska izvēle ir starp fiziskajiem datu centriem un mākoņpakalpojumiem. Pasaules statistika mākoņdatošanu ataino kā neapstādināmu tendenci, taču mēs, kā datu centru pakalpojumu sniedzējs ar vairāku gadu desmitu pieredzi, varam apgalvot, ka abiem pakalpojuma veidiem ir savas stiprās puses un arī pretargumenti.
Kā samilza mākonis?
Mākoņdatošana uzplauka jau pirms 2020. gada. Taču nākamajos divos gados, tehnoloģiju attīstības rezultātā, būtiski palielinājās arī mākoņdatošanas apjomi. Mākoņdatošanas servisu pieaugumu vēl būtiskāk kāpināja mākslīgā intelekta (AI), mašīnmācības (ML) modeļu, lietu interneta (IoT) un uzlabotās biznesa inteliģences (BI) risinājumu ienākšana mūsu ikdienā. Tiek prognozēts, ka jau pēc četriem gadiem globālais mākoņdatošanas tirgus pārsniegs 1 triljonu ASV dolāru. Vai tas nozīmē, ka fiziskie datu centri zaudē savu “svaru” IKT ekosistēmā?
Ja jāatbild uz jautājumu, kur ir tavi dati…
Kaut arī klasiskie datu centri varētu šķist konservatīva izvēle, tie nodrošina drošības un kontroles vērtības, kas, viennozīmīgi, varētu būt labs kompliments modernajā tehnoloģiju pasaulē.
Fiziskie datu centri sniedz iespēju uzņēmumam saglabāt pilnīgu kontroli pār saviem datiem un infrastruktūru. Šāda pieeja ir īpaši noderīga tiem, kuri novērtē fiziskās drošības priekšrocības. Ģeogrāfiskā atrašanās vieta, resursu pielāgojamība un augsta pieejamība ir daži no būtiskākajiem faktoriem, kas daudzām kompānijām liek izšķirties par labu fiziskajiem datu centriem.
Izvēle starp fiziskajiem datu centriem un mākoņpakalpojumiem galu galā atkarīga no uzņēmuma vajadzībām, drošības prasībām un politikām, kā arī resursu pārvaldības prioritātēm. Jā, un arī no atbildes uz jautājumu – kur ir tavi dati?
Kā izvēlēties?
Kopumā abu veidu pakalpojumi piedāvā daudz priekšrocību un izvēle jāveic izvērtējot konkrētos apstākļus un mērķus.
LVRTC ir datu centru tirgus līderis Baltijas reģionā, kas sniedz iespēju izvietot iekārtas mūsu modernajos datu centros ne tikai Rīgā, bet arī visā Latvijā, kā arī uzskatāms par lielāko kolokāciju punktu Baltijā.
LVRTC jau vairāk kā desmit gadus nodrošina fizisko datu centru pakalpojumus, kā arī jau sesto gadu mākoņdatošanas pakalpojumus valsts pārvaldes klientiem. Jāatzīst, ka mākoņdatošanas klientu skaits pēdējos gados patiesi būtiski pieaug, tomēr lēmums par labu mākonim vai klasiskajam datu centram, nekad nav modes kliedziena vadīts.
Kopā ar klientiem ne reizi vien esam šķetinājuši atbildes uz jautājumu, kuru no datu centru veidiem izvēlēties, un šoreiz piedāvājam ieskatu klientu argumentos par labu fiziskajam datu centram.
-
Klients grib redzēt drošu fizisku infrastruktūru, piekļuves kontroli, kārtību un pārskatāmību. Mūsu gadījumā ir vienkārši pārliecināt klientus par to, ka arī mākonim ir droša piekļuve, ja vien klients jau ir iepazinies ar mūsu fiziskās drošības nosacījumiem.
-
Šis ir gan reputācijas, gan pakalpojuma servisa jautājums. Mūsu klienti novērtē fizisko datu centru SLA.
-
Bieži vien uzņēmumiem ir svarīgi, lai viņu dati atrastas vai neatrastos konkrētā ģeogrāfiskā vietā (vai valstī). Tā kā mākoņpakalpojumus šobrīd varam nodrošināt tikai valsts pārvaldes klientiem, komersanti, kam lokācija ir svarīga, izvēlās fizisko datu centru. Tāpat šobrīd fizisko datu centru klienti no mums sagaida jauna datu centra izbūvi ārpus Rīgas.
-
Fiziskie datu centri ļauj pilnībā kontrolēt un pielāgot resursus, sasniedzot optimālu veiktspēju un efektivitāti, veidojot un vadot savu infrastruktūru.
-
Šis arguments ir uzņēmumiem, kuri nevar atļauties, ka piekļuve glabājamajiem datiem var tikt kompromitēta, vai arī, ka uzņēmuma pārvaldībā nav informācijas par to, kurš ir piekļuvis viņu datiem.
-
LVRTC piedāvātie Smart un Remote hands pakalpojums sniedz šo iespēju. Šie pakalpojumi LVRTC ir ļāvuši izvērsties globāli, nodrošinot, ka arī starptautiskie giganti par savu māju ir izvēlējušies tieši mūsu datu centrus. Papildus tam, protams, arī savienojumu iespējas, ko reģionā visplašāk var nodrošināt tieši LVRTC.
Ja man ir jādod klientam padoms, es vienmēr uzsveru to, ka klientam ir jāizvēlas infrastruktūra vai risinājums, kas dod papildus iespējas. Vajadzības katram ir atšķirīgas, arī darba un datu specifika, tomēr, izvēloties ilgtermiņa datu glabāšanas risinājumu, ir svarīgi saņemt skaidru atbildi uz jautājumu – kurš no risinājumiem ļaus jūsu biznesam vai organizācijai augt un paplašināties jums vēlamajā tempā un veidā.
Konsultējieties ar speciālistiem, lai saņemtu skaidras atbildes. Pārliecinieties, vai jums ir skaidrs priekšstats par sasniedzamo rezultātu, mērķiem un to, kā izvēlētais risinājums palīdzēs tos sasniegt.