JaunumiLVRTC pulcē nozares ekspertus 5G TV un radio apraides tehnoloģiju testos

LVRTC pulcē nozares ekspertus 5G TV un radio apraides tehnoloģiju testos

Tehnoloģiju testi ir būtisks priekšnosacījums pārdomātai, jēgpilnai un ilgtspējīgai jaunu tehnoloģiju ieviešanai, vienisprātis bija mobilo sakaru operatori, sakaru nozares eksperti, kā arī mediju pārstāvji, kas šodien pulcējās Zaķusalas televīzijas tornī VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (turpmāk – LVRTC) organizētajā pasākumā “5G apraides garāža”.

Kā ziņots iepriekš, šobrīd LVRTC veic TV un radio signāla izplatīšanas testus 5G apraides tehnoloģijā. 5G tehnoloģijas iespējams izmantot arī, lai nodrošinātu TV un radio signāla izplatīšanu. Iedzīvotāji jau šobrīd, izmantojot mobilo datu pakalpojumus, savās viedierīcēs var pieslēgties multimediju lietotnēm vai interneta vietnēm, tomēr, šādi skatoties, piemēram, TV saturu, datu patēriņš ir liels, kā arī, lielas noslodzes gadījumos, piemēram, masu pasākumos, signāls var būt nestabils.

Pārraidot TV un radio signālu ar 5G apraides tehnoloģiju iespējams būtiski samazinātu mobilo operatoru datu izmantošanu un atslogot mobilo tīklu infrastruktūru. 5G samazina laika aizkavi starp signāla nosūtīšanu un saņemšanu. Tas ir īpaši nepieciešams TV tiešraidēm, sporta pasākumiem vai interaktīvām lietojumprogrammām, kur reāllaika skatīšanās ir būtiska.

Šobrīd notiekošo tehnoloģiju testa mērķis ir pārbaudīt tehnoloģijas iespējas Latvijā, kā  arī veicināt nozares un atbildīgo institūciju diskusiju par tehnoloģijas ieviešanas potenciālu, ieguvumiem un izaicinājumiem. Testi tiek realizēti, LVRTC inženieriem sadarbojoties ar nozares ekspertiem un akadēmisko sektoru.

Testu laikā 5G apraidē tiek pārraidītas abas Latvijas Televīzijas programmas, kā arī trīs Latvijas radio programmas – LR1, LR2 un LR5. Tāpat testu laikā 5G tiek izsūtīti teksta paziņojumi, kas ir viena no 5G apraides funkcionalitātēm.

Nozares eksperti 5G apraides garāžā darba grupās meklēja atbildes uz trīs būtiskākajiem jautājumiem:

  • Vai 5G apraide var nodrošināt Latvijas informatīvajā telpā strādājošo mediju satura piegādi mazajos ekrānos tām auditorijām, kuru ikdienas paradumos nav TV skatīšanās?
  • Kā 5G apraide var palīdzēt atslogot mobilos tīklus tai pat laikā nodrošinot, ka iedzīvotāji bauda kvalitatīvu video un audio saturu?
  • Kā 5G apraide izmantojama situācijās, kad mobilie tīkli nedarbojas, bet nepieciešams nodrošināt informācijas izplatīšanu iedzīvotājiem?

“Sociālās saziņas vietnes un informācijas platformas turpina uzvaras gājienu jauniešu auditorijā, tāpēc ir būtiski apzināt veidus, kā uzlabot un paplašināt satura piegādi šīm auditorijām. 5G apraidi redzam kā daudzveidīgas satura veidošanas iespēju paplašināšanu paralēlos kanālos. Ir jomas, kas interesē šauru auditoriju un mums kā sabiedriskajam medijam būtu jānodrošina arī šo interešu piepildīšana. 5G iespējas ļautu veidot paralēlus satura piegādes kanālus un sasniegt jaunu mediju auditoriju,” skaidroja Latvijas Sabiedriskā medija valdes loceklis Ingemārs Vekteris, kurš 5G apraides garāžā vadīja darba grupu, kuras uzdevums bija analizēt mediju satura piegādes paplašināšanas iespējas, izmantojot jaunās tehnoloģijas.

“5G apraides izmantošana ļautu mazināt mobilo operatoru apkalpoto datu apjomu par vismaz 15%. Tas ir būtisks ieguvums. Plānojot attīstību ir jāņem vērā, ka iedzīvotājiem šobrīd nav pieejami viedtālruņi ar 5G apraides uztveršanas iespējām un jaunas tehnoloģijas pilnvērtīgu ieviešanu jāplāno veicot tirgus izpēti šo ierīču pieejamībā,” uzsvēra SIA Latvijas Mobilais telefons viceprezidents Ingmārs Pūķis. I.Pūķa vadītā darba grupa vērtēja datu pārraides tehnoloģisko pusi un iespējas būtiski mazināt pārraidīto datu apjomu, kas aktuāls piemēram sporta un citu pasākumu tiešraižu nodrošināšanai.

“Ir svarīgi meklēt un apzināt tehnoloģiskos risinājumus situācijām, kad iedzīvotājiem var nebūt pieejami mobilie sakari. Iedzīvotāji ir piedzīvojuši šādas situācijas rudens vētru laikā un diskomforts, ko tas rada laikmetā, kad tik pašsaprotams kā elpas vilciens ir arī klikšķi digitālajā vidē un nepārtraukta informācijas pieejamība, liek meklēt jaunus un inovatīvus informācijas piegādes veidus. 5G apraide nodrošina satura pieejamību arī situācijās, kad iedzīvotājiem nav internets. Šī funkcija ir jāanalizē un jāizvērtē tās potenciālie pielietojumi,” uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

Pasākumā piedalījās un Igaunijas pieredzi prezentēja arī igauņu uzņēmuma Levira inženieri. Levira Igaunijā nodrošina TV un radio apraidi, bet šobrīd arī īsteno 5G apraides iespēju projektu “Kabatas sirēna”. Projekta mērķis ir pārbaudīt, kā 5G apraides tehnoloģija var nodrošināt iedzīvotāju apziņošanu dažādās krīzes situācijās.

5G apraides testi sākās pirms nedēļas un turpināsies līdz pat marta beigām.

Šobrīd Eiropas tirgū ir pieejams neliels skaits tālruņu, kas atbalsta 5G apraides uztveršanu. Teorētiski populārāko viedtālruņu zīmolu jaunākie modeļi atbalsta 5G TV apraidi, tomēr, lai uztveršana būtu iespējama, tālrunim ir jādarbojas noteiktā frekvenču diapazonā, kā arī jābūt aprīkotam ar ražotāja nodrošinātām lietotnēm. Lielākoties Latvijā šāda veida viedtālruņu vēl nav. Uztveršanas testiem tiks izmantoti LVRTC rīcībā esoši viedtālruņi ar īpaši pielāgotu programmatūru, tomēr LVRTC neizslēdz iespēju, ka atsevišķu iedzīvotāju rīcībā var būt viedierīces, kas spēj uztvert, piemēram, teksta paziņojumus un  aicina iedzīvotājus, kam izdevies uztvert LVRTC pārraidītos 5G apraides testa  paziņojumus, reģistrēt šo faktu interneta vietnē 5Gapraide.lv.

Tehnoloģiju testēšana IKT nozarē nav retums un arī LVRTC regulāri veic dažādu tehnoloģisko platformu testus un risinājumu izmēģināšanu pielietojamā gan dažādās nozarēs, gan specifiskās dzīves situācijās.

Piemēram, gatavojot risinājumu robežas apsardzības uzlabošanai, pirmos testus sākām jau 2017.gadā, izvērtējot dažādus tehnoloģiskos risinājumus, testējot optiku un sensorus, būvējot vairākus poligonus. Tas ļāva gūt pārliecību, ka risinājums ir pielietojams Latvijas apstākļos.  Arī šobrīd paralēli 5G apraides testiem, LVRTC testē arī Eiropas vienotā digitālā maka pilotprojekta laikā izstrādāto mobilo lietotni. Digitālais maks ir mobilā lietotne, kurā iedzīvotāji varēs glabāt sev būtiskos un ikdienā nepieciešamos datus un pēc nepieciešamības tos iesniegt dažādās tiešsaistes sistēmās.