JaunumiLVRTC iniciētajam memorandam par sadarbību kvantu tehnoloģiju attīstībā Latvijā pievienosies Ārlietu ministrija un Elektronikas un datorzinātņu institūts

LVRTC iniciētajam memorandam par sadarbību kvantu tehnoloģiju attīstībā Latvijā pievienosies Ārlietu ministrija un Elektronikas un datorzinātņu institūts

Pērnā gada rudenī pēc VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) iniciatīvas tika sagatavots un parakstīts dažādu valsts pārvaldes iestāžu, zinātnisko institūciju un privāto uzņēmu, kā arī IT nozares līderu sadarbības un saprašanās memorands, lai veicinātu kopēju rīcību un sadarbību kvantu tehnoloģiju attīstībā un ieviešanā Latvijā. 11 esošajiem* memorandu parakstījušajiem sadarbības partneriem nākamajā nedēļā  pievienosies arī Ārlietu ministrija (ĀM) un Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI).

2024. gada 18. jūlijā no plkst. 10 līdz 12 LVRTC telpās Zaķusalā – Rīgas televīzijas tornī – notiks jauno partneru pievienošanās memorandam un memoranda dokumentu parakstīšana. Pēc memoranda parakstīšanas notiks diskusija par kvantu tehnoloģiju attīstību un problemātiku to ieviešanā ikdienas dzīvē “Kvantu tehnoloģijas Latvijā – iespējas, drošība, izaicinājumi”, kurā piedalīsies vadošie nozares eksperti.

Pasākumā piedalīsies ārlietu ministre Baiba Braže, satiksmes ministrs Kaspars Briškens, EDI direktors Modris Greitāns, VAS LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols, kā arī citi memoranda sadarbības partneru pārstāvji. Savukārt, diskusijas “Kvantu tehnoloģijas Latvijā – iespējas, drošība, izaicinājumi” dalībnieki būs satiksmes ministrs Kaspars Briškens, LVRTC vadošais kvantu šifrēšanas inženieris Dr. Leo Trukšāns, partneru pārstāvji – SIA “TET” valdes loceklis Dmitrijs Ņikitins, SIA “LMT” valdes loceklis Ingemārs Pūķis, Latvijas Universitātes prorektors Guntars Kitenbergs, kā arī tehnoloģiju eksperts no Aizsardzības ministrijas.

“Koordinēta rīcība, ieinteresēto un iesaistīto institūciju un nozaru izpratne un sadarbība ir galvenais nosacījums, lai Latvija spētu nodrošināt trīs galvenos priekšnoteikumus, kas tieši saistīti ar kvantu tehnoloģiju straujo attīstību,” memoranda nepieciešamību pamato LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols, “un tās ir – iespējas attīstīt mūsu nozari, nostiprinot to šīs tehnoloģijas “pirmrindniekos” Eiropā. Starptautiskā un reģionālā sadarbība, jo kvantu tehnoloģiju attīstība un ieviešana prasa gan labāko zinātnieku sadarbību, gan finanšu resursus. Un drošība, jo, mainoties pašai mūsu sakaru un saziņas tehnoloģiskajai struktūrai, mainās arī drošības izaicinājumi,” saka LVRTC valdes priekšsēdētājs.

Pievienojoties Saprašanās memorandam par kvantu tehnoloģiju attīstību Latvijā, Ārlietu ministrija veicinās Latvijas panākumu atpazīstamību starptautiskā mērogā. Tāpat Ārlietu ministrija atbalstīs Latvijas iesaisti konkrētos starptautiskās sadarbības mehānismos, ES un NATO ietvaros, kuri palīdzēs Saprašanās memoranda apvienības, kā arī Latvijas Kvantu iniciatīvas dalībniekiem veidot vienotu izpratni par kvantu mehānikas attīstību un standartizāciju sabiedroto valstīs.

Ārlietu ministre Baiba Braže: “Latvijā ir liels izaugsmes un inovāciju potenciāls kvantu tehnoloģiju attīstībai, un mums ir zināšanas un pieredze, lai kļūtu par testa un attīstības vidi nākotnes tehnoloģijām. Ārlietu ministrija un Latvijas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības ārvalstīs – 38 vēstniecības un 167 goda konsuli – jau šobrīd pastāvīgi popularizē Latvijas akadēmiskos un lietišķos sasniegumus kvantu tehnoloģijās. Memorands partneriem ļaus gūt vienotu izpratni par esošajām zināšanām un iespējām un veicinās ilgtspējīgu sadarbību, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu Latvijā attīstīt kvantu tehnoloģiju, popularizēt sasniegumus starptautiski un piesaistīt sadarbības partnerus. Tādēļ Ārlietu ministrija pievienosies Saprašanās memorandam”.

Savukārt EDI direktors Modris Greitāns akcentē jau esošus sasniegumus, kuru tālākai popularizācijai un Latvijas kopējās lomas palielināšanai kvantu tehnoloģiju jomā ir svarīgs tieši šāds visaptverošs sadarbības modelis: “EDI jau šobrīd piedalās starptautiskos pētniecības konsorcijos (A-IQ Ready un ARCHIMEDES). Šo projektu mērķis ir nodrošināt kvantu sensoru tehnoloģiju attīstību Eiropā, tādējādi nogādājot šo inovatīvo tehnoloģiju līdz reālam lietotājam, paildzinot tehnoloģiju darbības mūžu un veiktspēju. EDI kopā ar tādiem tehnoloģiju smagsvariem kā AVL, “Mercedes-Benz”, kā arī citiem pētniecības institūtiem no Vācijas un Spānijas, strādā pie tā, lai realizētu pasaules mazāko, energoefektīvāko un veiktspējīgāko kvantu sensoru. Šis kvantu sensors spēj mērīt magnētisko lauku, elektrisko lauku, temperatūru un spiedienu ar vel nepiedzīvotu precizitāti. Izstrādāto sensora tehnoloģiju plānots pielietot robotu lokalizācijas nodrošināšanai pazemē un tuneļos cilvēku glābšanas misijās, elektroauto motoru kontrolei un to defektu detektēšanai, tāpat sensoru plānots uzstādīt planiera tipa elektriskās lidmašīnas spārnos, kur tas uzraudzīs lidmašīnas bateriju veselības un uzlādes stāvokļus, nodrošinot augstāku energoefektivitāti un uzlabojot pilota drošību. Būtisks pienesums, ko EDI sniedz šajā projektā ir ekspertīze mikroelektronikā un digitālo shēmu projektēšanā. Tādēļ EDI uzdevums ir izstrādāt mikroshēmu kvantu sensora kontrolei un derīgo datu izguvei, samazinot sensora izmērus un palielinot energoefektivitāti, kā arī uzlabot tā veiktspēju,” stāsta Modris Greitāns, Elektronikas un datorzinātņu institūta direktors

Kvantu tehnoloģiju attīstībai Latvijā ir ievērojams izaugsmes un inovāciju potenciāls. Latvija veidojas par reģiona kvantu tehnoloģiju pētniecības un attīstības centru, tāpēc memorands ir būtisks solis pretī visu iesaistīto pušu vienotai izpratnei un ilgtspējīgai sadarbībai, zināšanu un pieredzes apmaiņai un tehnoloģiju aprobācijai industrijās. Tā LVRTC jau 2021. gadā kopā ar Latvijas Universitātes matemātikas un informātikas institūtu (LU MII) veica kvantu datu pārraides testu vairāk nekā 33km garā tīkla trasē. Savukārt šobrīd, LVRTC kopā ar partneriem – SIA TET, SIA Valsts elektroniskie sakari un LU MII īsteno projektu “Nacionāla līmeņa kvantu komunikācijas infrastruktūras sistēmu un tīklu izveide”.

LVRTC aicina mediju pārstāvjus pievienoties pasākumam un diskusijai par kvantu tehnoloģiju attīstību Latvijā, kā arī izmantot iespēju piedalīties diskusijā ar nozares ekspertiem. Pēc diskusijas paredzētas neformālas sarunas starp pasākuma un diskusijas dalībniekiem un viesiem.

Lūdzam pieteikt savu dalību pasākumā līdz 17. jūlijam, rakstot  vai zvanot pa tālruni 25660663.

___________________________________________________________________

Par saprašanās memorandu par kvantu tehnoloģiju attīstīšanu Latvijā: eksperti, zinātnieki, IKT nozares pārstāvji un politikas veidotāji memorandu parakstīja 2023. gada 19. oktobrī, Rīgā,  starptautiskā foruma “5G Techritory” laikā. Pašlaik memorandam pievienojušies 11 sadarbības partneri. Memorands paredz sekmēt Latvijas augsto tehnoloģiju starptautisko konkurētspēju kvantu tehnoloģiju jomā, tostarp, (1) attīstot vietējo kompetenci un inovācijas; (2) izveidojot, attīstot un kopīgi lietojot tehnoloģisko risinājumu testa vidi; (3) atbalstot kvantu tehnoloģiju jaunradi, adaptāciju un inovatīvu risinājumu saskaņotu veidošanu; (4) veicinot akadēmiskā sektora sadarbību ar industriju, lai aktivizētu zināšanu pārnesi Latvijas tautsaimniecībā; (5) rīkojot kopīgas sanāksmes vairākas reizes gadā, lai pārrunātu esošo iniciatīvu, aktuālo projektu, un kopdarbu statusu kvantu tehnoloģiju attīstībā. Memorandu par sadarbību kvantu tehnoloģiju attīstībā Latvijā līdz šim bija parakstījuši VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, VAS “Elektroniskie sakari”, Latvijas Universitāte, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Rīgas Tehniskās universitāte, SIA “LMT”, SIA “Tet”, SIA “Mikrotīkls”, Satiksmes ministrija, Aizsardzības ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.