JaunumiKarogi pār Latviju! Svētku dienās Latvijas augstākajos torņos pacelti valsts karogi!

Karogi pār Latviju! Svētku dienās Latvijas augstākajos torņos pacelti valsts karogi!

Godinot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienu un simboliski sveicot iedzīvotājus, valsts augstākajos sakaru torņos šonedēļ tradicionāli tiek pacelti valsts karogi, informē VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (turpmāk – LVRTC).
3x6m plaši karogi tiks pacelti Daugavpils, Rēzeknes, Valmieras, Cesvaines un Viesītes radio un televīzijas torņos.
Nedaudz mazāka izmēra karogi plīvos Siguldā, Liepājā, Ventspilī, Preiļos, Viļānos, Līvānos, Jelgavā, Tukumā, Sabilē, kā arī vienīgajā Rīgas kultūrvēsturiskajā centrā esošajā sakaru tornī Ērgļu ielā 14.
“Divreiz gadā mūsu inženieri – augstkāpēji, kuri ikdienā nodrošina TV un radio, kā arī datu pārraides infrastruktūras veidošanu un uzturēšanu, veic īpašu misiju – karogu pacelšanu mūsu torņos. Karoga pacelšana katrā tornī ir atšķirīga un to ietekmē gan torņa būve, gan karoga masta novietojums, gan laikapstākļi konkrētajā vietā. Vienā tornī tas aizņem nepilnu stundu, bet citā – trīs stundas. Kad pirmais karogs ir pacelts, zinām – svētki ir sākušies un priecājamies, ka arī pilsētu iedzīvotāji pamana, novērtē, fotografē un priecājas par svētku skaistāko rotu – karogiem pār Latviju!” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.
Karogus paredzēts pacelt otrdien, 2.maijā, un trešdien, 3.maijā, tomēr jārēķinās, ka karogu pacelšana būs iespējama tikai tad, ja laikapstākļi – vēja ātrums un nokrišņi – to ļaus, jo darbs augstumā nav iespējams, ja vēja ātrums pārsniedz 12 metrus sekundē. Pērn laikapstākļi bija atbilstoši un karogus izdevās pacelt gandrīz visos torņos.
4.maija rīta 3x6m plašs karogs tiks pacelts arī Eiropas Savienības augstākajā karoga mastā – Rīgas radio un televīzijas tornī Zaķusalā.
Tradīcija pacelt karogu 4.maijā Zaķusalas TV tornī tika aizsākta 2015.gadā. Pārējie torņi ar karoga mastiem tika aprīkoti 2018.gadā, simboliski svinot valsts simtgadi.
Zaķusalas torņa karoga masts ir īpašs ne vien ar to, ka ir augstākais Eiropas Savienībā, bet arī ar faktu, ka tajā ir plīvojis tikai no brīvas gribas pacelts karogs. Padomju gados, kad tornis tika uzcelts, darbiniekiem tika dota komanda pacelt tornī padomju Latvijas karogu. Augstkāpēji, kam tas bija uzticēts, atteicās to darīt ar vārdiem: «Ja nav sarkanbaltsarkanais, lai nav nekāds!» Tā Latvijas PSR karogs netika pacelts, lai gan, jau projektējot torni, tajā tika paredzēts karoga masts. Pirmo reizi valsts karogs Zaķusalas tornī plīvoja 2014.gada decembrī, bet turpmāk ik gadu 4.maijā un 18.novembrī rītausmā LVRTC augstkāpēji tornī paceļ karogu, kas tur plīvo līdz pat saules rietam.

Visaugstāk virs jūras līmeņa karogs plīvos Cesvainē

Lai gan augstākais karoga masts Latvijā un visā Eiropas Savienībā ir Zaķusalas TV tornī, brīdī, kad Cesvaines radio un televīzijas tornī paceļ karogu, tas atrodas nepilnus 50m augstāk nekā tāda paša izmēra karogs Zaķusalā. Tas tādēļ, ka Cesvaines radio un televīzijas tornis atrodas teju 200m virs jūras līmeņa un arī pats tornis ir 204m augsts.
Cesvaines radio un televīzijas tornis, pateicoties ģeogrāfiskajam izvietojumam, ir Baltijā augstākā vieta virs jūras līmeņa. Tornis atrodas “Karātavu kalnā”, kas izsenis bijusi sodu izpildes vieta. Laiki mainījušies un jau pērnā gadsimta trīsdesmitajos gados “Karātavu kalns” kļuvis par dziesmu dienu un koru priekšnesumu skatuvi, kā lasāms arī tā laika presē – Aviācijas svētku, kas pulcē pat 3000 cilvēkus, un Bērnu svētku, pasākumu vietu. Pateicoties tā ievērojamam augstumam virs jūras līmeņa -194mvjl – vieta pērnā gadsimta vidū izraudzīta arī retranslācijas torņa celtniecībai.

LVRTC torņu karogu stāsts – gandrīz simts gadus sens

Interesanti, ka torņu un karogu stāsts LVRTC vēstures lappusēs ierakstīts jau pagājušajā gadsimta sākumā. Pirmajos radio mastos, kas uzcelti divdesmitajos gados Rīgā, Radio ielā, arī ir plīvojis valsts karogs.
Viens no pilsētvidē pamanāmākajiem karogiem ir Siguldā. 1972.gadā, uzceļot apraides torni, sākotnēji tā augšdaļā izveidots sarkanbaltsarkans aviācijas brīdinājuma krāsojums. Tā kā padomju gados šāda «buržuāziskās Latvijas simbolika» 100 m augstumā nebija pieļaujama, dažas dienas vēlāk krāsojums papildināts ar vēl vienu baltu un sarkanu joslu.
Simboliski ir arī tas, ka valsts svētkos karogs Rīgā plīvos arī vietā, kur padomju gados atradās tā sauktie radio zāģi, kas slāpēja Rietumu raidstaciju uztveršanu galvaspilsētā. Tas ir viens no LVRTC jaunākajiem sakaru torņiem, turklāt vienīgais sakaru tornis pilsētas vēsturiskajā centrā, Ērgļu ielā.

Valsts vēsturē lielākais plīvojošais karogs – Zaķusalā

Svinot valsts simtgadi, 2018.gada 18. novembrī Zaķusalas tornī starp balstiem tika pacelts Latvijas vēsturē lielākais plīvojošais karogs. Tas bija 800 m2 plašs un tā pacelšanai tika veidota īpaša konstrukcija. Divu basketbola laukuma izmēram pielīdzināmā karoga atvēršana dažādos svinīgos pasākumos organizēta arī Bauskā, Cesvainē un Viļakā.