Inovācijas ir Latvijas nākotnes konkurētspējas un eksportspējas pamats
13. novembrī notikušajā Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas forumā tika uzsvērta inovāciju nozīme Latvijas konkurētspējai un izaugsmei. Lai īstenotu valsts kapitālsabiedrību neizmantoto potenciālu Latvijas tautsaimniecībā, viens no galvenajiem soļiem nākotnei, ir sakārtotas un inovācijas veicinošas normatīvās bāzes izveide. Tas radītu labvēlīgus apstākļus inovāciju attīstībai, kas savukārt stiprinātu Latvijas konkurētspēju starptautiskajos tirgos.
Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas (VIKI) forumā, ko šogad rīkoja VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (turpmāk – LVRTC), Latvijas jaudīgākās uz attīstību vērstās valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības diskutēja par aktuālajiem izaicinājumiem un gada laikā paveikto Latvijas kā inovatīvas valsts tēla stiprināšanā starptautiskajos tirgos. Valsts kapitālsabiedrību, lielo uzņēmumu un ministriju pārstāvji, kā arī juristi, finanšu un statistikas eksperti, izcēla sadarbības nozīmi starp valsti, privāto un akadēmisko sektoru, kā arī birokrātisko šķēršļu mazināšanas nozīmi, investējot pētniecībā un inovāciju attīstībā, lai atbildētu uz valsts pasūtījumu.
Viens no galvenajiem Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas uzdevumiem 2024. gadā bijis izvirzīt regulējuma sakārtošanas iniciatīvu, lai, gadu noslēdzot, varētu iesniegt jaunu, pilnveidotu likumprojektu, kas kalpotu kā kvalitatīvs pamats izmaiņu veikšanai likumdošanā. Ministru prezidente Evika Siliņa iezīmēja kapitāla tirgus attīstības svarīgumu Eiropas līmenī, norādot, ka kapitāla tirgus attīstība valsts un pašvaldību uzņēmumos ir izaicinājums. “Katra investīcija valsts kapitālsabiedrībās ir iedzīvotāju finansēta. Tāpēc atbildība ir sevišķi augsta – ir jāspēj pārvaldīt resursus efektīvi un īstenot savus stratēģiskos mērķus,” uzsvēra ministru prezidente.
“Ārlietu dienests trīs politiskās prioritātes un galvenos mērķus – drošību, ekonomisko izaugsmi un cilvēku aizstāvību – ir integrējis katras struktūrvienības, vēstniecības, diplomāta un ministrijas nodaļas darbā. Kopš savas pirmās ministrēšanas dienas esmu izvirzījusi uzstādījumu, ka ārlietu dienestam ir jāsniedz aktīvs atbalsts valsts ekonomisko interešu veicināšanā. Ārlietu dienests vēlas un var dot būtisku pienesumu Latvijas ekonomisko interešu realizācijā ārvalstīs, strādājot gan divpusējā formātā, gan daudzpusējo organizāciju ietvarā,” 2024. gada 13. novembrī, uzrunājot Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas foruma dalībniekus, uzsvēra ārlietu ministre Baiba Braže.
Satiksmes ministrs Kaspars Brikšens norādīja, ka, lai paātrinātu inovāciju attīstību un ieviešanu, nepieciešams pārvarēt vairākus birokrātiskos šķēršļus. “Ir būtiski izveidot tādu vidi, kurā uzņēmumi visās nozarēs spēj radīt augstas pievienotās vērtības produktus un pakalpojumus, kas sniedz reālu ieguvumu Latvijas iedzīvotājiem. Valsts, privātā un akadēmiskā sektora mijiedarbība ir galvenais virzītājspēks inovāciju procesā,” akcentēja Brikšens.
“Inovācijas vairs nav tikai tehnoloģiju izstrāde – tas ir veids, kā efektīvi un jēgpilni pielietot jaunās idejas, radot reālus uzlabojumus cilvēku dzīvēs un valsts konkurētspējā. Piemēram, lai LVRTC kļūtu par valsts kritiskās IT infrastruktūras pārvaldītāju, jau gadsimta garumā esam īstenojuši praktiskus un konkurētspējīgus inovatīvus risinājumus, tostarp arī elektronisko parakstu. Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas vīzija ir veidot Latvijas uzņēmējdarbības vidi par inovatīvu un izaugsmi veicinošu telpu. Tāpēc inovāciju iniciatīvas dalībnieki – valsts un pašvaldību uzņēmumi – ir uzstādījuši ambiciozu mērķi – palielināt ieguldījumus pētniecībā un inovācijās līdz 1,5% no IKP tuvāko gadu laikā. Tādējādi mēs īstenotu kapitālsabiedrību neizmantoto potenciālu, atbildot uz valsts pasūtījumu, radot būtisku pienesumu tautsaimniecībai ar eksporta pieaugumu un globālo konkurētspēju. Pārsteidzoši, bet veiktajā uzņēmumu aptaujā tika secināts, ka galvenais, kas kavē valsts un pašvaldību uzņēmumus nodarboties ar inovācijām, ir bailes, iepirkumi un likumdošanas regulējums,” saka LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.
Uzņēmuma konkurētspēju, efektivitāti un pielāgošanās spējas veicina inovāciju kultūra uzņēmumā, kas motivē darbiniekus radīt jaunas idejas, uzlabo procesus un palīdz uzņēmumam pielāgoties tirgus izmaiņām, veicinot ilgtermiņa izaugsmi un noturīgu attīstību. “Tirgus ir tas, kas mūs virza uz inovācijām. Salīdzinājumā ar Eiropu, valsts kapitālsabiedrības ir nelielas, tāpēc ir jādomā, kā tās atbalstīt, lai spētu konkurēt eksporta tirgos. Bez inovācijām mēs nākotnē zaudēsim savu vērtību – inovācijas ir vienīgais ceļš izaugsmei un attīstībai. Inovācijas vienmēr iet roku rokā ar iekšējās kultūras un struktūras izmaiņām uzņēmumā,” norāda AS “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.
Pasākumā piedalījās Ministru prezidente Evika Siliņa, ārlietu ministre Baiba Braže, satiksmes ministrs Kaspars Briškens, finanšu ministrs Arvils Ašeradens, LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols, kā arī Ekonomikas ministrijas, Valsts kancelejas, AS “Sadales tīkls”, SIA “LMT”, AS “Latvenergo”, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” un citu valsts un pašvaldību inovatīvo kapitālsabiedrību, kā arī Centrālās statistikas pārvaldes pārstāvji.
2025.gadā valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas darbu vadīs AS “Sadales tīkls”. “Esam pagodināti uzņemties Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas virzību un darba organizēšanu 2025. gadā. Bez inovācijām nav attīstības, tādēļ pēdējos gados esam daudz darījuši, lai veidotu un iedzīvinātu inovāciju kultūru AS “Sadales tīkls”. Viens no ikgadējiem pasākumiem uzņēmuma iekšienē mums ir inovāciju laboratorija “AC/DC Lab”, kurā darbinieki, liekot kopā dažādu pieredzi un zināšanas, meklē jaunas pieejas darba efektivitātei, pakalpojumu attīstībai un tehnoloģiju inovācijām. Valsts kapitālsabiedrībām ir milzu loma IKP izaugsmē, tāpēc radīt inovācijas, kas ļauj pilnveidoties un sasniegt rezultātus, faktiski ir mūsu uzdevums. Būsim priecīgi turpināt šo ceļu Latvijas konkurētspējas stiprināšanai jau daudz plašākā mērogā – kopsolī ar jaudīgajiem VIKI dalībniekiem. Kad vēl, ja ne Patriotu nedēļā, to no sirds varam apņemties!” saka AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.
Par valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvu
2018. gadā izcilu Latvijas uzņēmumu grupa, kurā patlaban pārstāvētas 27 kapitālsabiedrības ar valsts un pašvaldību kapitālu, apvienojās valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvā.
Tās mērķis ir Latvijas kā inovatīvas valsts tēla veidošana starptautiskajos tirgos, lai palīdzētu atbalstīt vietējo uzņēmumu eksportspēju, kvalitatīvu starpinstitucionālu darbu, lai mazinātu birokrātiskus un administratīvus šķēršļus inovāciju kultūras ieviešanai un stiprināšanai kapitālsabiedrībās, kā arī inovatīvu risinājumu ieviešanu un normatīvās bāzes veidošanu inovāciju ieviešanas stiprināšanai. Katru gadu inovāciju iniciatīvas darba koordinēšana tiek nodota vienam no iniciatīvas dalībniekiem.