JaunumieID un eParaksts kartes lietotājiem neieciešams veikt programmas eParakstītājs atjaunošanu

eID un eParaksts kartes lietotājiem neieciešams veikt programmas eParakstītājs atjaunošanu

Iedzīvotājiem un organizācijām, kuras dokumentu parakstīšanai izmanto programmu eParakstītājs 3.0 un eID vai eParaksta karti, nepieciešams steidzami atjaunināt programmu uz jaunāko versiju 1.5.13. Ja programma netiks atjaunināta, dokumentu parakstīšana nebūs iespējama. Tāpat organizācijām, kuru dokumentu vadības sistēmu un citu informācijas sistēmu risinājumos ir integrētas eParaksts Java bibliotēkas, ir jāveic bibliotēku atjaunošana, informē VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (turpmāk – LVRTC), kas nodrošina eParaksta pakalpojumus un tehnoloģiskās platformas darbību. Atjaunojot eParakstītājs 3.0 un Java bibliotēkas, parakstīšana būs iespējama.

Nepieciešamība atjaunot programmatūru nav saistīta ar drošības apdraudējumu. Tehniska nesaderība atklāta pēc piektdienas naktī notikušajiem platformas uzlabošanas darbiem, kas bija nepieciešami, lai nodrošinātu eID kartēs iekļauto eParaksta sertifikātu derīgumu. Periodiski LVRTC veic  Eiropas Savienības uzticamības pakalpojumu sniedzēju sarakstā ietvertās informācijas par jaunākajiem eParaksta sertifikātiem atjaunošanu, lai nodrošinātu, ka ar Latvijā izsniegtajiem eParaksta rīkiem  radītie paraksti tiktu atzīti par derīgiem gan Latvijā, gan visā Eiropas Savienībā. Šī ir standarta procedūra, kas tiek veikta periodiski, taču šoreiz sertifikātu nomaiņa izraisījusi neparedzētu kļūdu, kas liegs iedzīvotājiem parakstīties ar vecāku  programmas eParakstītājs versiju.

Parakstīšanās ar eID vai eParaksta karti portālā eParaksts.lv  nav ietekmēta. Tāpat nav ietekmēta parakstīšanās ar lietotni eParaksts mobile.

Kā atjaunināt eParakstītājs 3.0 uz jaunāko versiju?

Lai atjaunotu programmu eParakstītājs 3.0 uz 1.5.13. versiju, programmā izvēlnē Palīgs jānospiež “Programmas atjauninājumi” -> “Lejupielādēt atjauninājumus”. Tāpat portālā eParaksts.lv iespējams lejupielādēt  jaunāko programmas versiju.
Gadījumā, ja persona izmanto darba vietas datoru un organizācijas drošības politika liedz patstāvīgi veikt programmu atjauninājumus, lūdzam sazināties ar organizācijas atbildīgo IT speciālistu, kurš nodrošinās programmas atjauninājumu.

Gadījumos, ja steidzami jāparaksta dokuments, bet neizdodas veikt atjaunināšanu, parakstīšanu ar eID karti vai eParaksta karti var veikt arī portālā eParaksts.lv, ja interneta pārlūks ir sagatavots darbam ar eParakstu. Pamācība pieejama portālā eParaksts.lv

Iestādēm un organizācijām, kuru risinājumos tiek izmantotas Java bibliotēkas, nepieciešams veikt to atjaunināšanu. Jaunākā bibliotēku versija 2.6.19_01 pieejama portālā eParaksts.lv Izstrādātāju sadaļā .

LVRTC ir veicis izstrādātāju, kā arī iestāžu un organizāciju apziņošanu par aktuālo situāciju un nepieciešamajām izmaiņām.