JaunumiAicinām iedzīvotājus iesaistīties Eiropas digitālās identitātes maka pilotlietotnes testēšanā

Aicinām iedzīvotājus iesaistīties Eiropas digitālās identitātes maka pilotlietotnes testēšanā

Lai turpinātu veiksmīgi attīstīt vienotu digitālo ekosistēmu Eiropas Savienībā (turpmāk – ES), visas dalībvalstis izstrādā Eiropas Digitālās identitātes maku – mobilo lietotni, nepieciešamo tehnoloģisko platformu un ekosistēmu, kas lietotājam ļaus lietotnē glabāt identitātes, kā arī citus datus, un pēc pieprasījuma sniegt tos privātā un publiskā sektora pakalpojumu sniedzējiem, izmantot tos autentifikācijai tiešsaistē un bezsaistē pakalpojumu saņemšanai, kā arī radīt kvalificētus elektroniskos parakstus un zīmogus.

Pirms Digitālās identitātes maka lietotnes izstrādes, katra valsts īsteno pilotprojektu – izstrādā testa lietotni. Tā ir prototips Digitālās identitātes makam un pēc  pilotlietotnes pabeigšanas ir iespējama izveidotās infrastruktūras pilnveide tās darbināšanai “produkcijas” režīmā, tādējādi būtiski taupot Digitālās identitātes maka lietotnes izstrādei nepieciešamos resursus, informē VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (turpmāk – LVRTC).

Šobrīd digitālā maka pilota lietotne ir izstrādāta un izstrādes komanda to testē. LVRTC aicina ikvienu interesentu iesaistīties lietotnes testos, tādējādi palīdzot padarīt lietotni iedzīvotāju vajadzībām, dzīves situācijām un paradumiem atbilstošāku un parocīgāku.

“LVRTC nodrošina droša elektroniskā paraksta izmantošanu un attīstību jau 15 gadus. Esam panākuši, ka smagnējs un tikai organizāciju vadītāju ikdienai pielāgots rīks, ko savulaik pārņēmām no elektroniskā paraksta ieviesēja, kļuvis par ērtu, mūsdienīgu un daudzfunkcionālu rīku iedzīvotājiem ar visdažādākajiem paradumiem un digitālajām prasmēm. eParakstu lieto katrs trešais valsts iedzīvotājs vecumā no 14 gadiem. Digitālās identitātes maka lietotne būs ar daudz plašāku funkcionalitāti. Tā nodrošinās ne vien identitātes apliecināšanas un elektroniskās parakstīšanas iespēju, bet plašu iedzīvotāja datu izmantošanu ērtai un mūsdienīgai pakalpojumu saņemšanai,” norāda LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

Lai iesaistītos lietotnes testos, LVRTC aicina rakstīt  uz e-pastu norādot, ka vēlaties izmēģināt Digitālās identitātes maka pilotlietotni. LVRTC klientu apkalpošanas speciālisti sniegs informāciju par formalitātēm, kā arī plānotajiem testa laikiem un piekļuvi lietotnei.

LVRTC aicina iestādes, organizācijas un komersantus izzināt Digitālās identitātes maka iespējas un pievienoties tā izstrādei, nodrošināt organizācijas rīcībā esošo datu jēgpilnu izmantošanu iedzīvotāju vajadzībām. Paredzēts, ka Digitālās identitātes makā iedzīvotāji varēs glabāt gan savus identitātes datus un eParakstu, gan izglītību apliecinošus dokumentus, transportlīdzekļu vadītāja apliecību, apdrošināšanas polises, īpašuma tiesības apliecinošus dokumentus un citu informāciju, kuras uzticama izmantošana ikdienas saziņā ir nepieciešama, bet šobrīd nav viena rīka, kas ļautu iedzīvotājiem savu informāciju vienkopus uzglabāt un sniegt.

LVRTC pilota lietotnes izstrādi veic sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (turpmāk – VARAM), SEB banku, Rīgas Tehnisko universitāti (turpmāk – RTU), kā arī Ceļu satiksmes drošības direkciju (turpmāk – CSDD).

Pilotprojekts tika uzsākts 2023. gadā. Pēc pilota lietotnes izstrādes turpināsies Digitālās identitātes maka pilnveide, izstrādājot pamata lietotni. Tai jāsāk darboties jau 2027. gadā.

“Digitālās identitātes maka pilota lietotnes un pēc tam pamata lietotnes izveide ir ne vien būtisks solis vienotas ES digitālās ekosistēmas radīšanai, iedzīvināšanai un plašai izmantošanai, bet arī veids, kā uzlabot digitālo drošību gan pavisam ikdienišķās darbībās, gan nopietnos darījumos, kurus esam gatavi veikt viedtālrunī. Uzticamības joma prasa specifiskas zināšanas, tehnoloģiskas un drošības prasības gan pret datu izvietošanu un apstrādi, gan pret tehnoloģiskās platformas nodrošināšanā iesaistīto personālu.  LVRTC ir gan specifiskas zināšanas, gan kompetence nodrošināt tik sarežģīta projekta īstenošanu izaicinošos termiņos, ko noteikusi Eiropas Savienība, turklāt  LVRTC ir arī kapacitāte un prasmes nodrošināt klientu apkalpošanu un atbalstu. Ik mēnesi nodrošinām vairāk kā 4 tūkstošus telefonkonsultāciju iedzīvotājiem un tūkstošiem konsultāciju e-pastā, jo šobrīd arī iedzīvotāji ar ļoti zemām digitālajām prasmēm uzsāk elektroniskā paraksta lietošanu un viņiem ir nepieciešams tūlītējs atbalsts. Ievērojot LVRTC plašo infrastruktūras piedāvājumu, varam droši izmitināt tehnoloģisko platformu, kā arī nodrošināt datu apmaiņu starp iesaistītajām pusēm ” uzsver Ģ. Ozols.

eParaksta lietotāju paradumu analīze rāda, ka pieprasījums pēc drošiem digitālajiem rīkiem, kā arī to izmantošana pavisam ikdienišķās darbībās ļoti pieaug. e-Identitātes apliecināšanai nacionālos elektroniskās identifikācijas rīkus iedzīvotāji lietojuši vairāk nekā 22,4 miljonus reižu, kas ir par 60% vairāk nekā gadu iepriekš. Visbiežāk iedzīvotāji digitālajā vidē apliecinājuši identitāti ar mobilo lietotni eParaksts mobile, kas izmantota 85% gadījumu no visām eParaksta rīku izmantošanas reizēm. Pērn pieaudzis arī elektroniskās parakstīšanas reižu skaits, sasniedzot 16,6 miljonus, kas ir par 12% vairāk nekā gadu iepriekš. Šobrīd ik mēnesi vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju uzsāk eParaksts mobile lietošanu.

Kas ir Digitālās identitātes maks?

Digitālās identitātes maks ir mobilā lietotne, kurā iedzīvotāji varēs glabāt sev būtiskos un ikdienā nepieciešamos datus un pēc nepieciešamības tos iesniegt dažādās tiešsaistes sistēmās. Ir iecerēts, ka ar Digitālās identitātes maka palīdzību būs iespējams apmainīties ar personalizētiem datu atribūtiem, kurus varēs izmantot pakalpojumu saņemšanai publiskajā un privātajā sektorā. Makā būs iespējams uzglabāt digitālo transportlīdzekļa vadītāja apliecību, e-receptes, izglītību apliecinošus dokumentus un maksājumu rīkus.

Digitālās identitātes makā tiks nodrošināta iedzīvotāju datu aizsardzība un privātums, jo lietotne iestādēm nodos tieši tos datus, ko persona būs vēlējusies nodot. Piemēram, personai ir jāpierāda tas, ka tā ir pilngadīga, bet ne vienmēr nepieciešams parādīt arī savu vārdu vai uzvārdu, kā tas notiek klātienē, kad, uzrādot dokumentu, tiek uzrādīta visa dokumentā redzamā informācija. Digitālās identitātes maks nodos tikai personas izvēlēto informāciju – vecumu, izglītību vai citus atribūtus, ko persona būs ievietojusi lietotnē.

Iestādes un organizācijas, bet nākotnē arī komersanti Digitālās identitātes makā varēs izmantot datu apmaiņas funkcionalitāti, lai pēc personas pieprasījuma nodotu noteiktus datus, kas ir organizācijas rīcībā par personu. Piemēram, izmantojot Digitālās identitātes maku, varēs pieslēgties kādai mācību iestādei ES un nodot tai uzticamus datus par savu izglītību.

Tāpat organizācijas varēs integrēt savās interneta vietnēs Digitālās identitātes maka izmantošanu, lai iedzīvotāji no visas ES varētu pieslēgties ar kvalificētiem līdzekļiem, kā arī nepieciešamības gadījumā šajās vietnēs parakstīt dokumentus vai veikt maksājumus.

Par Digitālās identitātes maka pilotprojekta gaitu

2022. gada 22. februārī Eiropas Komisija programmas “Digitālā Eiropa” ietvaros publicēja konkursu risinājuma izveidei četros prioritāros virzienos – digitālās vadītāja apliecības, e-receptes, izglītību apliecinošu dokumentu un maksājumu instrumentu izstrādei.

Digitālo maku pilotprojektu izveidei ES valstis, tostarp Latvija, veidoja tehnoloģiskos konsorcijus.

Latvija iesaistījās konsorcijā NOBID, lai veidotu digitālās identitātes maka pilota lietotni, kas nu ir gatava lietotāju testiem. Lai gan katra konsorcijā esoša valsts radīs savu pilotlietotni un savus testa lietojumscenārijus, pilotprojekta nosacījumi paredz, ka lietotnei ir jābūt sadarbspējīgai ar citu ES valstu radītajiem risinājumiem.

LVRTC, kā Latvijas nacionālo elektroniskās identifikācijas pakalpojumu sniedzējs, piedalījās šajā konkursā NOBID konsorcija ietvaros, sadarbībā ar VARAM, SEB banku un RTU,  fokusējoties uz Eiropas Digitālās identitātes maka pamata funkcionalitāti, jaunajiem datu atribūtu pakalpojumiem un finanšu sektora maksājumu rīkiem.

Kopumā konsorcijā piedalās partneri no sešām ES/EEZ valstīm – Norvēģijas, Dānijas, Latvijas, Islandes, Itālijas un Vācijas, bet konsorciju pilotprojekta īstenošanai vada Norvēģijas Digitalizācijas aģentūra (Digdir). LVRTC projekta ietvaros pilda Latvijas “Eiropas Digitālās identitātes maka” izsniedzēja/izstrādātāja un uzticamības pakalpojumu sniedzēja funkcijas, kā arī veic pilotprojekta tehnoloģiskās platformas izveidi un lietotnes izstrādi, VARAM ir projekta koordinators Latvijas līmenī, SEB banka pilda finanšu institūcijas/bankas funkciju, savukārt RTU nodrošina personalizētu datu atribūtu izsniegšanu.

Vairāk par NOBID konsorciju – https://www.nobidconsortium.com/