Jaunumi5G apraides testi ir stratēģisks solis turpmākā TV apraides tehnoloģijas attīstībā

5G apraides testi ir stratēģisks solis turpmākā TV apraides tehnoloģijas attīstībā

Zemes TV apraide  ir nozīmīgs informācijas avots lielai sabiedrības daļai, taču tehnoloģijām attīstoties ir jāizvērtē un jāizmanto visu platformu potenciāls, lai stiprinātu Latvijas informatīvo telpu un tās noturību dažādās situācijās. Nozares eksperti, kā arī mediju un mobilo operatoru pārstāvji, kas šodien pulcējās Zaķusalas televīzijas tornī VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (turpmāk – LVRTC) organizētajā diskusijā par 5G apraides tehnoloģijas potenciālu Latvijā, uzsvēra ne vien sakaru un informācijas pieejamības nozīmi, bet tehnoloģiju pienesumu mediju attīstībā, lai nodrošinātu, ka uzticams un kvalitatīvs saturs, bet arī sasniedz visus Latvijas iedzīvotājus, tostarp tos, kuri, piemēram,  tradicionālo televīziju šobrīd neskatās.

Kā ziņots iepriekš, LVRTC līdz marta beigām veic TV un radio signāla izplatīšanas testus 5G apraides tehnoloģijā. 5G tehnoloģijas iespējams izmantot arī, lai nodrošinātu TV un radio signāla izplatīšanu. Iedzīvotāji jau šobrīd, izmantojot mobilo datu pakalpojumus, savās viedierīcēs var pieslēgties multimediju lietotnēm vai interneta vietnēm, tomēr, šādi skatoties, piemēram, TV saturu, datu patēriņš ir liels, kā arī, lielas noslodzes gadījumos, piemēram, masu pasākumos, signāls var būt nestabils. Pārraidot TV un radio signālu ar 5G apraides tehnoloģiju iespējams būtiski samazināt mobilo operatoru datu izmantošanu un atslogot mobilo tīklu infrastruktūru.  5G  samazina laika aizkavi starp signāla nosūtīšanu un saņemšanu. Tas ir īpaši nepieciešams TV tiešraidēm, sporta pasākumiem vai interaktīvām lietojumprogrammām, kur reāllaika skatīšanās ir būtiska.

Šobrīd notiekošo tehnoloģiju testu mērķis ir pārbaudīt tehnoloģijas iespējas Latvijā, kā  arī veicināt nozares un atbildīgo institūciju diskusiju par tehnoloģijas ieviešanas potenciālu, ieguvumiem un izaicinājumiem.

“Dzīvojam laikā, kad viedtālruņu ir vairāk nekā pasaules iedzīvotāju, bet internets ir pieejamāks plašāk nekā tīrs dzeramais ūdens. Gan ekonomikas attīstību, gan cilvēku ikdienu un paradumu maiņu nosaka arī tehnoloģiju pieejamība, tomēr būtu pārdroši domāt, ka tehnoloģiju ieviesēji spēj nodrošināt to, ka tirgū patiesi ir pieprasījums pēc šīs tehnoloģijas. Tāpēc ir būtiski, domājot un lemjot par jaunas tehnoloģijas platformas ieviešanu, testēt un pārbaudīt sākotnējos pieņēmumus un to, vai tehnoloģiskie parametri spēj apmierināt patērētāju vajadzības un vēl vairāk – radīt jaunu pievienoto vērtību,” diskusijā uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

Arī Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes loceklis Andis Plakans, vērtējot jaunu tehnoloģiju ieviešanas ietekmi mediju attīstībā, norādīja, ka auditorijas piesaistei un noturēšanai, nepietiek tikai ar kvalitatīva satura radīšanu – būtiska nozīme ir arī mūsdienīgai un ērtai tehnoloģiskajai infrastruktūrai.

“Mūsu uzdevums Latvijā ir veidot konkurētspējīgu un ilgtspējīgu mediju vidi, kas nodrošina vietējā satura pieejamību ikvienam. LVRTC kā Latvijas mediju infrastruktūras uzturētāja iniciatīva testēt 5G apraides tehnoloģiju ir uzteicama. Tas ir stratēģisks solis televīzijas apraides attīstībā, jo testi ļauj pieņemt pārdomātus lēmumus par Latvijai piemērotāko mediju apraides attīstības modeli tuvākajā un tālākajā nākotnē,” uzsvēra A.Plakans.

Latvijas Sabiedriskā medija valdes loceklis Ingemārs Vekteris izklāstīja, to, kā mainās mediju vides darba ikdiena. “Mediju telpas noturība un satura radīšanas principi mainās. Tehnoloģijas var būt dažādas, bet tieši auditorijas paradumi nosaka to attīstības virzienu. Un auditorija šobrīd ļoti plaši patērē apjomīgu video saturu. Jāuzsver, ka šobrīd, paplašinot kanālus, kādos sabiedriskie mediji strādā, darba apjoms būtiski pieaug. Tai pat laikā tieši šobrīd arī strādājam pie abu mediju tehnoloģisko platformu savienošanas, raugoties arī nākotnē, lai nodrošinātu šīs dienas lēmumu ilgtspējību,” skaidroja I.Vekteris.

Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietniece starptautisko lietu, integrācijas un mediju jautājumos Zane Vāgnere uzsvēra, ka visam centrā ir cilvēks un viņa vajadzības. “Kultūras ministrijas un daudzu citu nozaru eksperti strādā, lai stiprinātu medijpratību, kritisko domāšanu un kiberhigiēnas paradumu veidošanu, taču jāatceras, ka šīm auditorijām ir gaidas un ekspektācijas, piemēram, pret signāla kvalitāti. Arī šīs gaidas ir jāapzina un jāievēro, ja vēlamies nepazaudēt šo auditoriju,” norādīja Z.Vāgnere.

LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols uzsvēra, ka pasaule ir pieredzējusi, ka dažādās situācijās, vai tā būtu dabas stihiju izraisīts elektrības pārtraukums, vai liela pulcēšanās kādā pasākumā, var nebūt  pieejams internets viedtālruņos. Šādā gadījumā 5G TV un radio apraide nodrošinātu, ka TV un radio saturs ir pieejams viedierīcē un iedzīvotāji var saņemt aktuālo informāciju.

Arī Iekšlietu ministrijas Informācijas centra vadītājs Āris Dzērvāns, runājot par iedzīvotāju sasniegšanu krīzes situācijās, uzsvēra, ka iedzīvotājiem, izdzirdot sirēnu, ir jāieslēdz radio un televīzija, tomēr brīdī, kad atskan sirēna, iedzīvotājiem var nebūt pieejams tālrādis vai radio aparāts.

“Ievērojot to, ka viedierīce cilvēkam vienmēr ir līdzi, ir skaidrs, ka 5G tehnoloģija varētu šādās situācijās palīdzēt iedzīvotājam pieslēgties mediju saturam. Redzu, ka lietotne “112 Latvija”, šūnu apziņošana, ko šobrīd ieviešam, kā arī 5G tehnoloģiju iespējas iedzīvotāju apziņošanai un tas, ka šajā platformā būtu pieejams TV un radio signāls viedierīcē arī tad, ja nav pieejams internets, ļautu sasniegt iespējami plašu iedzīvotāju loku, ” norādīja Ā.Dzērvāns.

Testu laikā 5G apraidē tiek pārraidītas abas Latvijas Televīzijas programmas, kā arī trīs Latvijas radio programmas – LR1, LR2 un LR5. Tāpat testu laikā 5G tiek izsūtīti teksta paziņojumi, kas ir viena no 5G apraides funkcionalitātēm.

Šobrīd Eiropas tirgū ir pieejams neliels skaits tālruņu, kas atbalsta 5G apraides uztveršanu. Teorētiski populārāko viedtālruņu zīmolu jaunākie modeļi atbalsta 5G TV apraidi, tomēr, lai uztveršana būtu iespējama, tālrunim ir jādarbojas noteiktā frekvenču diapazonā, kā arī jābūt aprīkotam ar ražotāja nodrošinātām lietotnēm. Lielākoties Latvijā šāda veida viedtālruņu vēl nav.

Tehnoloģiju testēšana IKT nozarē nav retums un arī LVRTC regulāri veic dažādu tehnoloģisko platformu testus un risinājumu izmēģināšanu pielietojamā gan dažādās nozarēs, gan specifiskās dzīves situācijās.

Piemēram, gatavojot risinājumu robežas apsardzības uzlabošanai, pirmos testus sākām jau 2017.gadā, izvērtējot dažādus tehnoloģiskos risinājumus, testējot optiku un sensorus, būvējot vairākus poligonus. Tas ļāva gūt pārliecību, ka risinājums ir pielietojams Latvijas apstākļos.  Arī šobrīd paralēli 5G apraides testiem, LVRTC testē arī Eiropas vienotā digitālā maka pilotprojekta laikā izstrādāto mobilo lietotni. Digitālais maks ir mobilā lietotne, kurā iedzīvotāji varēs glabāt sev būtiskos un ikdienā nepieciešamos datus un pēc nepieciešamības tos iesniegt dažādās tiešsaistes sistēmās.