Jaunumi27. aprīlī plānots pārtraukums eParaksta darbībā | Aicinām veikt dokumentu parakstīšanu savlaicīgi

27. aprīlī plānots pārtraukums eParaksta darbībā | Aicinām veikt dokumentu parakstīšanu savlaicīgi

Līdz ar eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu 27. aprīlī ar eParaksta rīkiem nebūs pieejama ne e-Identitātes apliecināšana, ne dokumentu elektroniska parakstīšana.  

Platformas maiņa ietekmēs gan visus eParaksts mobile lietotājus, gan arī organizācijas, kas ir integrējušas dokumentu parakstīšanu ar eParaksts mobile savās iekšējās dokumentu vadības sistēmās vai klientu portālos, tāpēc aicinām iedzīvotājus un organizācijas dokumentu parakstīšanu ieplānot pirms vai pēc tehnoloģiskās migrācijas. 

Migrācija uz jaunu tehnoloģisko platformu tiek veikta, sekojot ar vien pieaugošajiem drošības un lietojamības izaicinājumiem, kā arī lai nodrošinātu atbilstību eIDAS regulas prasībām un  arī turpmāk spētu attīstīt un pilnveidot eParaksta pakalpojumu klāstu. 

Esošo platformu LVRTC ir izmantojis jau piecus gadus un  nepieciešami būtiski uzlabojumi, kas ļaus pilnvērtīgi un droši risinājumu attīstīt arī turpmāk. Šobrīd rit sagatavošanās darbi, lai migrācija notiktu  pēc iespējas īsākā laika posmā.   

 

Kā notiks sistēmu migrācija uz jaunu tehnoloģisko platformu? 

Tehnoloģiskā migrācija uz jauno platformu sāksies 27. aprīļa pusnaktī (naktī no 26. aprīļa uz 27. aprīli) un tā ilgs aptuveni diennakti.  LVRTC platformas maiņu veiks brīvdienās, kad iedzīvotāji salīdzinoši retāk paraksta dokumentus. Tehnoloģiskās migrācijas laikā vairākas stundas pakalpojumi būs pilnībā nepieejami, bet pēc tam pakāpeniski tiks atjaunoti.  

Pārtraukumu laikā nebūs pieejami šādi pakalpojumi:

  • apliecināt e-Identitāti un darījumus internetbankās, valsts iestādēs un pie pakalpojumu sniedzējiem, kā arī izmantojot  valsts Vienoto pieteikšanās moduli Latvija.lv;
  • tāpat nebūs iespējams parakstīt dokumentus ar eParaksts mobile, eID un eParaksts karti portālā eParaksts.lv un klientu integrētajos risinājumos; 
  • nebūs pieejams portāls eParaksts.lv; 
  • nedarbosies mobilās lietotnes eParaksts mobile un eParakstsLV. 

Pārtraukumu laikā būs iespējams:

  • parakstīt dokumentus programmā eParakstītājs 3.0 ar eID karti, ja personai uz datora ir uzstādīta programma eParakstītājs 3.0 . Tāpat eID kartes lietošanai būs nepieciešama kartes PIN informācija un kartes lasītājs;
  • apturēt vai anulēt eID kartes sertifikātus, zvanot uz eParaksta klientu apkalpošanas tālruni – 67108787. 

Kas mainīsies eParaksta lietotājiem? 

eID kartes lietotājiem pēc sistēmu migrācijas nekādas darbības nav jāveic un karti varēs izmantot tāpat kā līdz šim.   

Arī e-Identitātes apliecināšana un darījumu apstiprināšana internetbankās ar eParaksts mobile darbosies tāpat kā iepriekš un nekādas darbības nav jāveic. 

Veiktās tehnoloģiskās izmaiņas ietekmēs dokumentu parakstīšanu ar eParaksts mobile  – iepriekšējā parole vairs nedarbosies un pirms parakstīšanas būs jāizveido jauna. Iepriekšējā parole nedarbosies, jo visiem lietotājiem tiks anulēts parakstīšanās sertifikāts. Par to  visi lietotāji saņems paziņojumu e-pastā. Paroles atjaunošana nav jāveic kādā noteiktā termiņā. To var darīt tad, kad radusies nepieciešamība parakstīt dokumentus. 

 eParaksts mobile lietotāji var saņemt ziņu par parakstīšanas sertifikāta anulēšanu ar vairāku dienu aizkavēšanos, tā kā vienlaicīgi ir jāapziņo vairāk nekā 340 000 personu.  Ja eParaksta parole ir atjaunota, pirms saņemts  paziņojumu e-pastā, otrreiz to nav nepieciešams darīt. 

Kā izveidot eParaksta paroli? 

Paroles izveide ir vienkārša. Lai to paveiktu,  savā viedtālrunī jāatver lietotne eParaksts mobile un jāizvēlas  “eParaksts mobile statuss”. Pēc tam jāseko informācijai.  

LVRTC visiem eParaksts mobile lietotājiem ir izsūtījis informāciju par to, kā nomainīt eParaksta paroli. Tāpat informācija par paroles maiņu ikvienam ir pieejama portālā eParaksts.lv. Svarīgi šo paroli izveidot tikai pēc tehniskajiem darbiem, ātrāk to izdarīt nav nepieciešams. 

 

Kas jāņem vērā organizācijām? 

Jaunā eParaksta tehnoloģiskā platforma atbalstīs ECC šifrēšanas atslēgu formātu, tāpēc  organizācijām, kas savās sistēmās ir integrējušas dokumentu parakstīšanu ar eParaksts mobile,  nepieciešams pārliecināties, ka tiek atbalstīts ECC šifrēšanas atslēgu formāts un, ja nepieciešams, veikt izmaiņas savās sistēmās, lai nodrošinātu atbalstu jaunajam šifrēšanas atslēgu formātam. Tehniskā informācija izstrādātājiem un sistēmu uzturētājiem pieejama šeit.  

Aicinām veikt dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, kā arī brīdināt savus klientus un partnerus, ka 27. aprīlī organizācijas sistēmās parakstīšana ar eParaksts mobile nebūs iespējama. LVRTC nodrošinās klientiem atbalstu tehnoloģiskās migrācijas laikā, kā arī informēs par plānoto darbu norisi. 

 

LVRTC ir  nosūtījusi detalizētu informāciju organizācijām par nepieciešamajām izmaiņām. Vienlaikus LVRTC aicina arī organizācijas, kuras dokumentu parakstīšanai izmanto lietotni eParaksts mobile, informēt savus darbiniekus par nepieciešamību sākot no 28. aprīļa izveidot jaunu eParaksta paroli. 

 LVRTC nodrošinās klientiem atbalstu tehnoloģiskās migrācijas laikā, kā arī informēs par plānoto darbu norisi. LVRTC paredz, ka ievērojot plašo eParaksts mobile lietotāju skaitu un iedzīvotāju dažādo digitālo prasmju līmeni, klientu apkalpošanas tālruņa savienojuma gaidīšanas laiks var būt ilgāks nekā ierasts.