JaunumiNo 2025. gada 1. februāra eParaksta mobilās lietotnes vairs nevarēs atjaunot viedierīcēs ar Android 8 un iOS 13 (vai vecākām operētājsistēmas versijām)

No 2025. gada 1. februāra eParaksta mobilās lietotnes vairs nevarēs atjaunot viedierīcēs ar Android 8 un iOS 13 (vai vecākām operētājsistēmas versijām)

Rūpējoties par lietotāju drošību, kā arī ievērojot izvirzītās uzticamības un elektroniskās identifikācijas pakalpojuma drošības prasības un pakalpojuma atbilstību normatīvajos aktos noteiktajam, VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (turpmāk – LVRTC) informē, ka no 2025. gada 1. februāra mobilo lietotņu eParaksts mobile (sākot no versijas 1.32.1), eParakstsLV (sākot no versijas 1.0.16) un eID Scan (sākot no versijas 1.0.3) atbalsts tiks nodrošināts Android 9 un jaunākām, kā arī iOS 14.0 un jaunākām operētājsistēmas versijām.

Iedzīvotāji, kuri šobrīd izmanto pakalpojumu ierīcēs ar Android 8 un iOS 13 vai vecākām operētājsistēmas versijām varēs izmantot esošās lietotņu versijas – eParaksts mobile (1.32.0), eParakstsLV (1.0.15) un  eID Scan (1.0.2), varēs veikt PIN1, PIN2 un eParaksta paroles maiņu, kā arī atjaunot e-Identitāti, taču nevarēs lietotnes atjaunināt uz jaunākām versijām. Paredzams, ka šādi lietotnes viedtālruņos ar Android 8 un iOS 13 vai vecākām operētājsistēmas versijām varēs izmantot vēl vismaz gadu. Tomēr, ievērojot potenciālās viedtālruņu ievainojamības, aicinām iedzīvotājus, kas ikdienā izmanto eParakstu un dažādu iemeslu dēļ nevar veikt viedtālruņa nomaiņu uz modeli, kas atbalsta drošas un uzturētas operētājsistēmas,  izmantot eID karti.

Saskaņā ar LVRTC rīcībā esošo informāciju, šobrīd aptuveni 2 500 eParaksts mobile lietotājiem lietotnes ir uzstādītas viedtālruņos ar Android 8.0 vai 8.1 operētājsistēmu, un mazāk nekā 100 lietotāju izmanto ierīces ar iOS 13.0 – 13.7 versijām. Kopumā mazāk nekā 1% eParaksts mobile un citu līdzīgu lietotņu lietotāji izmanto novecojušas operētājsistēmas.

Būtiskākie riski, izmantojot viedierīces ar operētājsistēmām, kurām vairs netiek nodrošināti drošības atjauninājumi:

  • Drošības apdraudējumi – ja operētājsistēma nesaņem regulārus drošības atjauninājumus, ierīces kļūst ievainojamas kiberuzbrukumiem, datu noplūdei un citām drošības problēmām.Ierīču, kuru operētājsistēma netiek uzturēta vismaz 5 gadus, izmantošana nevar nodrošināt ne drošu digitālo rīku lietošanu, ne arī drošības prasības, ko uzticamības un elektroniskās identifikācijas pakalpojumu sniegšanai noteikušas gan Latvijas, gan Eiropas Savienības regulējošās iestādes.
  • Saderības problēmas. Jaunākas lietotnes un pakalpojumi var būt daļēji vai pilnībā nesaderīgi ar novecojušām operētājsistēmām, radot tehniskas kļūmes un samazinot ierīces veiktspēju.
  • Ierobežota funkcionalitāte. Novecojušās operētājsistēmas nespēj atbalstīt jaunākās lietotņu funkcijas un uzlabojumus. Laika gaitā lietotņu izstrādātāji pakāpeniski atsakās no vecāku versiju atbalsta, lai koncentrētos uz jaunāku operētājsistēmu uzlabošanu. Lietojot novecojušas ierīces, lietotāji var zaudēt piekļuvi jaunākajām drošības funkcijām un uzlabojumiem, kas nodrošina drošu un efektīvu digitālo rīku lietošanu.

Ja lietotāju ierīci nevar atjaunināt uz jaunāku versiju, LVRTC aicina iedzīvotājus būt īpaši piesardzīgiem, instalējot jaunas lietotnes un stingri ievērot digitālās uzvedības drošības nosacījumus, kā arī ikdienā izmantot eID karti.