JaunumiKāpēc eParaksts mobile nedrīkst lietot ar vecākām operētājsistēmām

Kāpēc eParaksts mobile nedrīkst lietot ar vecākām operētājsistēmām

Kopš 2022. gada LVRTC ir liedzis iespēju izmantot eParaksta lietotnes eParaksts mobile un eParakstsLV viedtālruņos ar Android 7 un iOS 12 operētājsistēmām.

Android operētājsistēmas izstrādātājs jau 2019. gadā ir pārtraucis drošības atjauninājumu nodrošināšanu Android 7 un 7.1 versijām. Android 7, kas pazīstams arī kā Nougat, tika izlaists 2016. gadā.

Kādi ir riski, izmantojot operētājsistēmu, ko izstrādātājs vairs neatjaunina?

Drošības atjauninājumu nenodrošināšana būtiski palielina risku viedierīču pakļaušanai kiberuzbrukumiem un uzlaušanai, dažāda veida datu noplūdei, kā arī dažādām lietotņu nesaderības problēmām.

Drošība

Ierīču, kuru operētājsistēma netiek uzturēta vismaz 5 gadus, izmantošana nevar nodrošināt ne drošu digitālo rīku lietošanu, ne arī drošības prasības, ko uzticamības un elektroniskās identifikācijas pakalpojumu sniegšanai noteikušas gan Latvijas, gan Eiropas Savienības regulējošās iestādes.

Saderība ar lietotnēm

Jaunākas lietotnes un pakalpojumi var būt daļēji vai pilnībā nesaderīgi ar operētājsistēmu Android 7. Izstrādātāji mēdz pielāgot savas lietojumprogrammas jaunākajām operētājsistēmām, tādēļ var rasties veiktspējas problēmas un tehniskas kļūmes.

Ierobežota funkcionalitāte

Operētājsistēmā Android 7 nav pieejamas vairākas funkcijas un uzlabojumi, kas ir jaunākajās Android versijās. Laika gaitā lietotņu izstrādātāji pakāpeniski atsakās no vecāku Android versiju atbalsta, lai koncentrētos uz jaunāku operētājsistēmu uzlabošanas. Tas nozīmē, ka dažas lietotnes var pārstāt saņemt atjauninājumus vai kļūt nesaderīgas ar operētājsistēmu Android 7.

Tāpat jaunākas tehnoloģijas un standarti var netikt pilnībā atbalstīti ierīcēs ar Android 7 operētājsistēmu. Tas var liegt viedtālruņu lietotājiem izmantot jaunākās lietotņu funkcijas.

Jaunākās versijas bieži tiek aprīkotas ar uzlabotu drošību, funkcijām un vispārējo veiktspēju. Ja jūsu ierīci nevar jaunināt uz jaunāku Android versiju, aicinām būt maksimāli piesardzīgiem instalējot jaunas lietotnes un stingri ievērot digitālās uzvedības drošības nosacījumus.

 

eParaksta lietošanas ierobežojumi uz šādām iekārtām

Ņemot vērā to, ka LVRTC izsniegtie eParaksta rīki nodrošina personas kvalificētu e-Identitātes apliecināšanu un pašrocīgu parakstu digitālā vidē, LVRTC 2022.gadā liedza eParaksts mobile un eParakstsLV izmantošanu viedtālruņos ar Andoid 7 un iOS 12 operētājsistēmām un aicināja lietotājus izvēlēties ierīces, kuru operētājsistēma ir droša un tiek regulāri atjaunināta.

Rūpējoties par lietotāju drošību, kā arī ievērojot izvirzītās un noteiktās uzticamības un elektroniskās identifikācijas  pakalpojuma augstās drošības  prasības un atbilstību normatīvajos aktos noteiktajam,  eParaksts mobile un eParakstsLV izmantošana iespējama tikai ar Android 8 (un jaunākām) operētājsistēmas versijām.

eParaksts mobile un eParakstsLV ar Android 7 ierīcēm bija iespējams izmantot līdz pērnā gada decembrim tikai tad, ja persona neatjaunoja eParaksta lietotnes uz aktuālajām versijām.  2023.gada 26.decembrī tika izdota eParaksts mobile jaunākā versija, kas vairs nepieļauj vecāku lietotnes versiju izmantošanu.

LVRTC rīcībā esošā informācija liecina, ka šobrīd aptuveni 300 eParaksts mobile lietotāju viedtālruņiem ir Android 7 operētājsistēma. Kopumā mazāk nekā 1% eParaksts mobile un citu līdzīgu lietotņu lietotājiem viedtālruņos ir Android 7 operētājsistēma.

LVRTC aicina iedzīvotājus rūpēties par savu digitālo drošību. Ar viedtālruņiem šobrīd iedzīvotāji veic virkni darījumu – gan saziņu, gan datu apmaiņu, gan maksājumu apstiprināšanu un dokumentu parakstīšanu. Viedtālruņu drošības primārais nosacījums ir aktuālas operētājsistēmas izmantošana, kam seko izmantoto lietotņu jaunāko versiju regulāra uzstādīšana. Lielai daļai iedzīvotāju viedtālruņu gan operētājsistēmas, gan lietotņu versiju atjaunošana notiek automātiski, tomēr nereti viedtālruņu lietotāji šādu opciju nav iespējojuši. LVRTC aicina pārliecināties par to, vai viedtālrunim ir jaunākā operētājsistēma un jaunākās lietotņu versijas.