JaunumiIedzīvotāji arvien biežāk izmanto eParaksta rīkus un novērtē to priekšrocības

Iedzīvotāji arvien biežāk izmanto eParaksta rīkus un novērtē to priekšrocības

Pērn iedzīvotāji e-Identitātes apliecināšanai nacionālos elektroniskās identifikācijas rīkus lietojuši teju 14 miljonus reižu, kas ir par 5 miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš. Visbiežāk iedzīvotāji digitālajā vidē apliecinājuši identitāti ar mobilo lietotni eParaksts mobile, kas izmantota 81% gadījumu no visām eParaksta rīku izmantošanas reizēm.

Vairāk nekā trešdaļā gadījumu, kad iedzīvotāji izmantojuši nacionālos rīkus e-Identitātes apliecināšanai, iedzīvotāji to darījuši, izmantojot valsts un pašvaldību e-pakalpojumu vietnēs integrēto vienoto identitātes apliecināšanas moduli Latvija.lv.

Nacionālo rīku izmantošana ir pieejama vēl 500 portālos un informācijas sistēmās. No tām pērn e-Identitāte ar eParaksta rīkiem visbiežāk apliecināta Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), kur, salīdzinot ar 2022. gadu, pieslēgumu skaits pieaudzis par 88%, sasniedzot nepilnus 600 000 reižu. Tāpat kā 2022. gadā, arī 2023. gadā eParaksta lietotāji bieži pieslēgušies Valsts kases e-pakalpojumu vietnei un Rīgas Tehniskās universitātes (turpmāk – RTU) portālam ORTUS, ko lieto RTU mācībspēki, studenti un reflektanti.

Komercsektorā vispopulārākā vietne, kur iedzīvotāji apliecinājuši identitāti ar eParaksta rīkiem, pērn bijusi Datamed.lv. Iedzīvotāji pērn ar eParaksta rīkiem pieslēgušies informācijai par saviem veselības datiem par 75% vairāk reižu nekā gadu iepriekš. Visbūtiskāko pieaugumu piedzīvojis SIA “Latvijas mobilais telefons” klientu portāls. Identifikācijas reižu skaits ar eParaksta rīkiem šajā portālā palielinājies gandrīz divas ar pusi reizes. Tāpat iedzīvotāji bieži lietojuši eParakstu, lai pieslēgtos Latvenergo klientu portālam elektrum.lv. Salīdzinot ar 2022.gadu, pieslēgumu skaits šim portālam ar eParaksta rīkiem ir dubultojies. Pieaudzis arī pieslēgumu ar eParaksta rīkiem skaits Latvijas Gāzes klientu portālam gaso.lv un e-parakstīšanas vietnei Dokobit.com.

Būtisko pērnā gada e-Identitātes apliecināšanas pieaugumu ar eParaksta rīkiem veicināja gan iedzīvotāju paradumu maiņa, gan tas, ka arvien plašāk komersanti savos klientu portālos integrē nacionālos e-Identitātes rīkus, kā to paredz Fizisko personu elektroniskās identifikācijas likums.

Pērn eParaksts mobile tika ieviesta jauna funkcija – darījumu apliecināšana internetbankās, ko ir ieviesušas 9 bankas, tāpēc LVRTC paredz, ka eParaksta izmantošana 2024. gadā pieaugs arī banku sektorā.

Sākot no šī gada 1.janvāra ir mainījusies pieslēgšanās kārtība valsts E-veselības portālam. Eveseliba.gov.lv var pieslēgties tikai ar kvalificētiem paaugstinātas drošības un kvalificētiem elektroniskās identitātes apliecināšanas rīkiem, tādā veidā stiprinot portāla drošību. Paredzams, ka šogad būtiski pieaugs eParaksta rīku izmantošana ārstniecības personu un medicīnas profesionāļu vidū.

Pērn pieaudzis arī elektroniskās parakstīšanas reižu skaits, sasniedzot 14,9 milj., savukārt, kopējais pieprasīto laika zīmogu skaits sasniedzis 197,8 milj. reižu. Tas ir divreiz vairāk nekā gadu iepriekš.

2023. gadā lietotnes eParaksts mobile lietotāju skaits pārsniedzis 320 000 personu, savukārt eID karšu skaits ar aktivizētiem eParaksta sertifikātiem pārsniedzis 1,19 miljonus.