Automatizētas robežu uzraudzības infrastruktūra

ES_NAP_logo

Projekta Nr. VRS/RPVP/2023/3

Projekta kopējās izmaksas
• Kopējais finansējums: 95 958 631 EUR
• Fonda finansējums: 71 968 974 EUR
• Valsts budžeta finansējums: 23 989 657 EUR
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība.

Projekta īstenošanas laiks
08.03.2023.- 30.11.2027.

Projekta partneri
• Projekta īstenotājs: Valsts robežsardze, vadošā iestāde – LR Iekšlietu ministrija.
• Projekta sadarbības partneris: Valsts akciju sabiedrība “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs “.

Saskaņā ar Ārējās sauszemes robežas infrastruktūras izbūves likumu, Valsts robežsardze ir atbildīga par tehnoloģiskās infrastruktūras izbūvē un ieviešanā iesaistīto institūciju darbu operatīvu koordinēšanu.

Projekta vispārīgais mērķis

Latvijas Republikas – Baltkrievijas Republikas ārējās sauszemes robežas apsardzībai nepieciešamā tehnoloģiskā risinājuma izbūve.

Tehnoloģiskā risinājuma izbūve ir kompleksa un sarežģīta informācijas un komunikāciju infrastruktūras izveide, kas sastāv no optisko šķiedru kabeļu tīklu infrastruktūras (tajā skaitā elektronisko sakaru tīkla kabeļu kanalizācijas), elektroapgādes tīkla infrastruktūras, videonovērošanas stabu infrastruktūras, datu pārraides tīkla infrastruktūras un perimetra uzraudzības tehnoloģisko līdzekļu (piemēram, videonovērošanas) infrastruktūras un citas saistītās infrastruktūras izbūves, kas nodrošinās spēju reālā laikā reaģēt uz tādiem draudiem kā hibrīdā karadarbība, organizētā noziedzība, nelikumīga migrācija un citiem draudiem atbilstoši normatīvajiem aktiem nacionālās drošības un robežapsardzības jomā, un tā ir neatņemama ārējās sauszemes robežas apsardzībai nepieciešamās infrastruktūras sastāvdaļa.

Projekta darbības ietvaros Valsts robežsardze iegūs stiprinātu ar mūsdienīgiem tehnoloģiskajiem risinājumiem aprīkotu Latvijas  Republikas – Baltkrievijas Republikas sauszemes robežu aptuveni 173 km kopgarumā, kas pilnībā nodrošinās nepārtrauktu Latvijas Republika publikas ārējās sauszemes robežas apsardzību attiecīgajos posmos, minimizēs hibrīdās karadarbības apdraudējumu, kā arī nodrošinās spēju reālā laikā reaģēt uz noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu.

Lai organizētu tehnoloģiskā risinājuma izbūvi, tiks veikti ārējās robežas infrastruktūras izbūvei nepieciešamie iepirkumi un slēgti iepirkuma līgumi

Ieguvumi īstenojot projektu

Realizējot projektu paaugstināsies kontroles un reaģēšanas spējas uz situāciju pierobežā, tiks stiprināta kopēja likumpārkāpumu novēršanas, profilakses un atklāšanas kapacitāte, kā arī paaugstināsies vietējo iedzīvotāju drošība un dzīves kvalitāte. Projekts kopumā sniegs ieguldījumu ES drošības stratēģijas īstenošanā un aizsargās pamattiesības un Eiropas vērtības.

LVRTC  ārējās robežas stiprināšanai nodrošina:

  • elektroapgādes infrastruktūras izbūvi (tai skaitā elektroapgādes pieslēgumu ierīkošanu),
  • optisko kabeļu tīklu infrastruktūras (tai skaitā optisko kabeļu savienojumu) izveidi,
  • datu pārraides infrastruktūras ierīkošanu,
  • datu apstrādes iekārtu uzstādīšanu,
  • perimetra uzraudzības infrastruktūras ierīkošanu,
  • dažādu sensoru uzstādīšanu.

Tehnoloģiskās infrastruktūras risinājums ir inovatīvu rīku kopums, kuru izmantošanai tiek izstrādāta arī Perimetra uzraudzības programmatūra, kas balstīta uz mākslīgā intelekta datorredzes un sensoru savstarpēju mijiedarbību, un atspoguļos reālo situāciju par notikumiem valsts robežas joslā ar augstu ticamības un precizitātes pakāpi.

Risinājumā izmantotie algoritmi spēs atlasīt un informēt sistēmas lietotājus par notikumiem uz robežas, kuriem nepieciešama speciālistu uzmanība un rīcība.

Risinājums ļaus fokusēt Valsts robežsardzes cilvēkresursus tādiem uzdevumiem, kurus nav iespējams automatizēt, kā arī uzlabot atbildīgo iestāžu informācijas apmaiņu reālā laikā un  drošā vidē.

 

Projekta aktualitātes

Projekta sasniegumi 4. ceturksnī:

Noslēdzot 2024. gadu, Valsts robežsardze informē par projekta “Automatizētās robežu uzraudzības infrastruktūra” – šobrīd nozīmīgākā projekta Valsts robežsardzē – realizācijas gaitu 4. ceturksnī (1. oktobris – 31. decembris). Šis projekts ir būtisks solis ceļā uz efektīvāku robežkontroli un drošību.

Tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanas un būvniecības 1. kārta:
VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” ir veiksmīgi noslēdzis nozīmīgus līgumus ar SIA “WOLTEC”, lai aprīkotu valsts robežu ar modernu tehnoloģisko infrastruktūru 113 km garumā. Projektēšanas darbi rit pilnā sparā – daļa būvprojektu jau ir izstrādāti un apstiprināti, bet citi vēl gaida nepieciešamās saskaņošanas. Paralēli ir uzsākti arī būvniecības darbi divos posmos, lai padarītu mūsu robežas drošākas un tehnoloģiski attīstītākas.

Tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanas un būvniecības 2. kārta:
Šī gada 1. augustā tika noslēgts vēl viens nozīmīgs līgums starp VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” un SIA “WOLTEC”, šoreiz par tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanu, būvniecību un autoruzraudzību 60 km garam robežas posmam. Pašlaik projektēšanas darbi rit pilnā apjomā visā valsts robežas garumā, kas ļauj cerēt uz vēl iespaidīgākiem rezultātiem tuvākajā nākotnē.

Nodrošinājuma valsts aģentūras aktivitātes:
Arī Nodrošinājuma valsts aģentūra ir pabeigusi svarīgu uzdevumu – līguma izpildi ar SIA “JP Būvinženieru birojs” par novērošanas un sakaru torņu tehnisko apsekošanu projekta Nr. VRS/RPVP/2023/3 ietvaros. Šie darbi ir būtiski, lai nodrošinātu infrastruktūras drošību un efektivitāti.

Sabiedrības informēšana un lielformāta stendi: Lai nodrošinātu sabiedrības informētību un veicinātu projekta atpazīstamību, šī gada novembrī veiksmīgi pabeigti darbi pie lielformāta informatīvo stendu uzstādīšanas. Papildus jau esošajiem stendiem pie Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes Šķaunes, Robežnieku, Piedrujas, Kaplavas un Silenes robežapsardzības nodaļām, pieci stendi tika uzstādīti arī pie Burtnieku, Robeždaugavas, Apoļinovščinas, Ceplīšu un Ikažencu novērošanas torņiem. Šie stendi ir kļuvuši par nozīmīgu komunikācijas instrumentu, sniedzot sabiedrībai pārskatāmu un viegli pieejamu informāciju par projekta mērķiem, finansējumu un īstenošanas termiņiem.

Projektu īsteno Valsts robežsardze sadarbībā ar Valsts akciju sabiedrību “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” un Nodrošinājuma valsts aģentūru Finansiāla atbalsta instrumenta robežu pārvaldībai un vīzu politikai ietvaros, kura vadošā iestāde Latvijā ir Iekšlietu ministrija.

Publikāciju sagatavojusi Valsts robežsardze.

Projekta sasniegumi 3. ceturksnī:

Tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanas un būvniecības 1. kārta:

  • VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” noslēdzis pasūtījuma līgumus ar SIA “WOLTEC” par valsts robežas aprīkošanu ar tehnoloģisko infrastruktūru 113 km garumā;
  • pašlaik aktīvi turpinās projektēšanas darbi visos posmos; daļa būvprojektu jau ir izstrādāta, un notiek to saskaņošana;
  • 2024. gada 23.septembrī uzsākti būvdarbi pirmajā posmā.

Tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanas un būvniecības 2. kārta:

  • 2024. gada 1. augustā noslēgts pasūtījuma līgums starp VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” un SIA “WOLTEC” par tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanu, būvniecību un autoruzraudzību 60 km garam robežas posmam;
  • uzsākti projektēšanas darbi visā robežas posma garumā.

Būvuzraudzība un būvniecības atbalsts:

  • 2024. gada 7. augustā noslēgts pasūtījuma līgums ar SIA “Firma L4” par būvuzraudzību un būvniecības atbalstu 1. kārtas izbūvei;
  • 2024. gada 19. septembrī izsludināta cenu aptauja par būvuzraudzības un būvniecības atbalstu 2. kārtas posmiem.

Skaitļošanas iekārtu iegāde:

  • VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” veicis sākotnējo skaitļošanas iekārtu iegādi, kas nepieciešamas valsts robežas tehnoloģiskajai infrastruktūrai.

Novērošanas un sakaru torņu tehniskā apsekošana:

  • Nodrošinājuma valsts aģentūra noslēgusi līgumu ar SIA “JP BŪVINŽENIERU BIROJS” par novērošanas un sakaru torņu tehnisko apsekošanu, pašlaik noris aktīva torņu apsekošana, kas jāpabeidz līdz 2024. gada 3. decembrim.

Sabiedrības informēšana:

Lai informētu sabiedrība par projekta “Automatizētas robežu uzraudzības infrastruktūra” nozīmīgumu un tā aktivitātēm, ir uzstādīti pieci informatīvie stendi pie Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes robežapsardzības nodaļām (Šķaune, Robežnieki, Piedruja, Kaplava, Silene). Šie stendi skaidro robežsardzes tehnoloģiskās attīstības un modernizācijas procesus, kas veicina valsts drošību, būtiski uzlabojot uzraudzības spējas un nodrošinot nepārtrauktu robežkontroli un reaģēšanas spējas uz apdraudējumiem. Turklāt šī aktivitāte palīdz veicināt sabiedrības izpratni par robežas uzraudzības nozīmi un plānoto darbu mērķiem.

Publikāciju sagatavojusi Valsts robežsardze.

Informācija atjaunota: 28.12.2024.